Nový ukrajinský prezident môže skončiť vojnu na Donbase

Vladimír Zelenskij (Zdroj: Newsbeezer.com)

Ukrajinci majú za sebou predčasné parlamentné voľby. Už predbežné výsledky hlasovania naznačili, že strana Sluha národa (Sluga Naroda) nového prezidenta Volodymyra Zelenského zvíťazila s veľkým náskokom. Je to tak prvýkrát od vzniku samostatnej Ukrajiny, keď bude mať strana hlavy štátu väčšinu v parlamente. 

Zelenského politický úspech pokračuje. Po víťazstve v prezidentských voľbách oslavuje aj jeho strana Sluha národa, nazvaná podľa obľúbeného komediálneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj práve ukrajinského prezidenta a bol natoľko populárny, že v opakovaných voľbách porazil Petra Porošenka.

Ukrajinská Centrálna volebná komisia deň po zatvorení volebných miestností informovala, že  Zelenského strana po spočítaní troch štvrtín platných odovzdaných hlasov získala vyše 42 percentnú (42,7) podporu ukrajinských voličov.

Vo Vrchnej rade tak bude mať prezidentova strana dominantné postavenie. Obsadiť môže podľa BBC až 250 kresiel v 450 člennom zákonodarnom zbore, čo by bol najlepší výsledok pre stranu od vzniku samostatnej Ukrajiny v roku 1991.

Nové tváre a veľký pád

Vysoká podpora medzi voličmi je podľa portálu Euronews výsledkom toho, že Ukrajinci boli už unavení z vplyvu oligarchov na politiku, pomalých reforiem, šíriacej sa chudoby a dlhšie volali po nových tvárach. A tých bude skutočne dosť. Je možné, že až 70 percent novozvolených poslancov ukrajinského parlamentu bude patriť k parlamentným nováčikom.

Ukrajinci si do parlamentu zvolili päť strán. Popri Sluhovi národa sa do Vrchnej rady dostala aj strana Hlas, ktorú vedie vyštudovaný teoretický fyzik a ukrajinský rocker Svyatoslav Vakarčuk. Obe strany sú potenciálnymi koaličnými partnermi.

Do ukrajinského parlamentu sa dostala aj proruská Opozičná platforma – Za život. Podľa troch rôznych prieskumov po zatvorení volebných miestností skončila táto strana síce druhá, ale so ziskom 11,5 percenta hlasov je ďaleko za víťaznou stranou prezidenta Zelenského.

Veľký prepad zaznamenala strana bývalého prezidenta Petra Porošenka Európska solidarita, ktorú podporilo len 8.5 percenta voličov. Ešte horšie dopadla strana Julie Tymošenkovej Otčina (8 percent), ktorá v porovnaní s voľbami v roku 2014 stratila viac ako 13 percent hlasov. Obe zoskupenia pravdepodobne skončia v opozícii.

Šanca na mier?

Ukrajinci si so stranou Sluha národa zvolili proeurópske smerovanie štátu, ale voliči na juhu a juhovýchode krajiny, z ktorých približne 15 percent volilo proruské strany, sa zaujímajú skôr o to, ako bude ďalej pokračovať zamrznutý konflikt v Donbase. Ten trvá už šiesty rok a vyžiadal si viac ako 10-tisíc obetí.

Teraz svitá nádej na ukončenie krviprelievania na východe Ukrajiny. Proruské strany ako Opozičná platforma – Za život a Opozičný blok prisľúbili, že sa budú usilovať o znovunastolenie mieru.

Aj prezident Zelenskyj po voľbách vyhlásil, že jeho cieľom je dosiahnuť ukončenie konfliktu. Ešte minulý stredu bolo v bieloruskom Minsku dohodnuté prímerie vo východných regiónoch Ukrajiny, ktoré začalo dva dni po voľbách.

Treba však dodať, že takýchto dohôd už bolo za uplynulý rok viacero, ale nepodarilo sa ich dodržať. Napriek tomu má Zelenskyj výnimočnú šancu obnoviť vzťahy s proruskými separatistami, ktorí sú sklamaní politikou Moskvy na Donbase.

Boj proti oligarchom pokračuje

Ukrajinský prezident po zverejnení prvých priebežných výsledkov parlamentných volieb zopakoval, že jeho predvolebné sľuby sa nemenia a stále trvá na tom, že si poradí s vplyvom oligarchov na politiku aj s korupciou, ktorú spôsobujú v štátnej správe.

Nadpolovičná väčšina poslaneckých mandátov v parlamente umožní Zelenskému, aby mohol bez problémov presadzovať všetky riešenia, ktoré bude považovať za potrebné. Faktom však zostáva, že aj samotný prezident sa do úradu dostal vďaka podpore oligarchu.

Zelenského kampaň štedro podporoval ukrajinský miliardár Ihor Kolomojskyj. Práve v televízii, ktorú ovláda Kolomojskyj sa vysielal populárny seriál Sluha národa. V ňom hral Zelenskyj ešte ako komik ukrajinského prezidenta a neskôr sa tešil nielen finančnej podpore od oligarchu. Exprezident Porošenko preto označil Zelenského za Kolomojského bábku.

Zelenskyj však nie je ani zďaleka jediný politik na Ukrajine, ktorý má podporu bohatých a vplyvných oligarchov. Tí totiž vlastnia médiá a tie politici potrebujú, aby sa dokázali zviditeľniť, a tak je len veľmi ťažké získať pozornosť verejnosti bez podpory niektorého z oligarchov.

Muž v pozadí

Ihor Kolomojskyj je kontroverzný ukrajinský podnikateľ, ktorý v čase rozpadu Sovietskeho zväzu zarobil na prevážaní elektroniky z Moskvy na Ukrajinu a zo zisku si založil vlastný finančný dom – PrivatBank. Z tej sa časom stala najväčšia ukrajinská banka a štát ju znárodnil.

Vďaka svojim kontaktom, vplyvu a bohatstvu „ustál“ Ihor Kolomojskyj v roku 2004 Oranžovú revolúciu a o desať rokov neskôr aj krvavý prevrat na Majdane. Stal sa z neho miliardár, ktorého majetok odhadol magazín Forbes v roku 2008 na 4,5 miliardy dolárov.

Kolomojskyj, ktorý je predsedom Ukrajinskej zjednotenej židovskej obce, sa so štátom sporí o PrivatBank na súdoch v Kyjeve aj v Londýne. Zo svojho bývalého bohatstva má už len zlomok, ale analytici aj tak odhadujú jeho súčasný majetok na jednu miliardu dolárov.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..