Trump svojmu poradcovi: Nechaj ma hádať. Chceš ich všetkých zbombardovať atómovkami

Donald Trump (Zdroj: Theatlantic.com)

Americký prezident Donald Trump očividne nezdieľa provojnový sentiment niektorých členov svojho kabinetu. Podľa viacerých správ je častou Trumpovou kratochvíľou strieľanie si zo svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ako aj  jeho podpichovanie rôznymi komentármi o príliš pro-vojnovom svetonázore. A to dokonca aj v prítomnosti zahraničných hostí.

 „Dobre John, nechaj ma hádať, chceš ich všetkých nechať zbombardovať atómovkami?“ Takúto otázku Trump podľa interných zdrojov položil neokonzervatívcovi Boltonovi na stretnutí v Oválnej pracovni, čím si vyslúžil búrlivý smiech. Počas stretnutia s premiérom Írska sa zase mal Trump otočiť k Boltonovi a spýtať sa ho: „John, je Írsko jedna z tých krajín, ktorú by si chcel napadnúť?“

Komentáre tohto typu na adresu neokonzervatívca Boltona sú vraj od Trumpa bežné. Len nedávno mal Donald Trump na stretnutí v Oválnej pracovni povedať, že „John nikdy nevidel vojnu, ktorá by sa mu nepáčila.“ Pre stanicu NBC sa zase nechal počuť, že by John Bolton najradšej bojoval naraz celým svetom, keby to bolo na ňom.

Na otázky, či sa nebojí, že by ho jeho spolupracovníci mohli zatiahnuť do ďalšej zbytočnej vojny však Trump zvykne reagovať podráždene. Trump zrejme nechce vyzerať, že je niekoho bábkou.

Boltonova doktrína

Avšak aj ľudia ako John Bolton majú pre Trumpa svoje využitie. Boltonova agresívna reputácia a jeho pozitívny postoj k vojnovým dobrodružstvám z neho robia ideálneho kandidáta na „zlého policajta“ pri vyjednávaní so zahraničnými predstaviteľmi. Donald Trump tak môže zaujať pozíciu „dobrého policajta“, ktorý preukazuje veľkodušnosť a snahu neriešiť konflikt silou, napríklad vo vzťahoch so Severnou Kóreou alebo Iránom.

Bolton však nie je jediný Trumpov podriadený, ktorého prezident častuje komentármi alebo vtipmi. Podľa rovnakého zdroja mal počas rokovaní o obchode s Čínou upriamiť svoju pozornosť na ministra financií Stevena Mnuchina. „Steve, si slabý. Si tak slabý. Nebýval si takýto, keď išlo o obchod. Strašne si zoslabol,“ povedal mu pred ostatnými funkcionármi.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...