Slovenského diplomata ocenila OSN

František Ružička a predseda japonsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva Naokazu Takemoto (Zdroj: SITA)

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí František Ružička získal od OSN ocenenie „Diwali – Power of One“, ktorú získavajú diplomati za svoje aktivity pri budovaní mieru a bezpečnosti na svete.

Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v piatok 6. decembra na pôde centrály OSN v New Yorku. Ocenili štyroch laureátov z prostredia diplomacie a medzinárodných vzťahov.

Ružička pôsobil v OSN v rokoch 2012 – 2017 ako stály predstaviteľ Slovenska a následne v rokoch 2017 až 2018 ako šéf kabinetu predsedu Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka. Pri prijímaní ceny zdôraznil dôležitosť OSN pri spolupráci krajín.

„OSN nám tiež poskytuje legitímne nástroje na prekonanie existujúcich konfliktov. Je garantom dodržiavania medzinárodného práva, ktoré je kľúčové najmä pre malé a stredné štáty. Potrebujeme však viac empatie a ochoty pri uprednostňovaní spoločných riešení,“ povedal Ružička.

Počas odovzdávania cien sa konal aj obrad zapálenia lampy diya. Zapaľovanie lámp diya je súčasťou osláv a rituálov v rámci osláv napríklad hinduistického sviatku svetiel Diwali. Ocenenie založila Diwali Foundation USA v roku 2017.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič. Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z..