Počet obetí prešovského výbuchu stúpa. Hasiči kritizujú neodbornú rekonštrukciu

(Zdroj: SITA)

AKTUALIZÁCA Počet obetí výbuchu v Prešove stúpol na sedem. Uviedol to dnes po zasadnutí krízového štábu krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Ján Goliaš. Na mieste sú psychológovia, budovu posudzujú statici a ráno zasadal krízový štáb. Hasiči naznačujú, že k tragédii mohla prispieť neodborná rekonštrukcia.

Aktuálne prebieha prieskum 12. podlažia statikmi, ktorí zhodnotia možnosť vykonania prieskumu na tomto najviac poškodenom podlaží. Momentálne je na mieste 12 zasahujúcich hasičov, 4 kusy hasičskej techniky, informoval Peter Kovalík z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove.

Prešovská nemocnica doteraz ošetrila v súvislosti s výbuchom 14 pacientov, z toho jedného príslušníka HaZZ. Dvaja pacienti sú hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie a matka s dieťaťom na oddelení pediatrie. Všetci sú mimo ohrozenia života.

Chýbajúce povolenie

Stavebné úpravy celého bytového domu z roku 2017 hasiči neodsúhlasili. Konštatovali, že došlo k porušeniu niektorých predpisov, a to mohlo podľa Goliaša spôsobiť pád schodiska. Z tohto dôvodu sa hasiči nemohli dostať dovnútra bytového domu a evakuovať ľudí.

Príčinu tragédie rieši vyšetrovací tím, no podľa Goliaša rozhodne súvisí s rekonštrukciou plynu. „Bolo tam možno prerazenie plynu vonku a následne sa ten plyn niekde hromadil. Väčšinou to ide stúpačkami,“ doplnil. Dodal, že bytovka je podľa neho odsúdená na zánik.

Riaditeľ HaZZ vysvetlil, že v prvom momente sa hasiči sústredili na evakuáciu ľudí, ktorú komplikovali zaparkované autá. Až následne sa sústredili na hasenie. To ukončili pred polnocou, budovu následne sledovali.

Evakuovaných bolo vyše 200 ľudí

O siedmej hodine večer dokázali budovu do siedmeho poschodia prehľadať s pomocou psov. Do bytov sa hasiči dostávajú zatiaľ stále len cez okná. Statici budovu kontrolujú od piatkového večera.

Hasiči kvôli tomu potrebujú zhodiť minimálne jedno poschodie ohrozujúce ostatné bloky. „Uvidíme postupne, ako nízko budeme musieť ísť so zhadzovaním podlaží,“ uviedol Goliaš. Hasiči však podľa neho musia čakať na odtiahnutie áut z okolia bytovky. Mesto preto vyzvalo majiteľov áut, aby neparkovali v jej blízkosti, prekážajúce autá odtiahnu na parkovisko v areáli Dopravného podniku mesta Prešov na Solivarskej ulici.

„Je dôležité, aby v týchto chvíľach mali záchranné zložky voľný prístup k miestu, na ktorom stále zasahujú,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek v súvislosti s pokračovaním záchranných prác, na ktorých sa podieľajú všetky záchranné zložky.

Podľa evidencie mesta žilo v bytovom dome 96 ľudí. Hasiči zo zhorenej bytovky evakuovali 39 obyvateľov, ktorých na mieste ošetrili a niektorých odviezli do nemocnice. Celkovo malo byť aj z okolitých domov evakuovaných zhruba 220 ľudí.

„Podľa informácií z krízového štábu sa títo obyvatelia nebudú ešte dnes môcť vrátiť domov. Možno v najbližších dňoch. Stále je odstavená elektrina a plyn aj v širšom okolí bytovky, v ktorej došlo k incidentu,“ dodal Tomek.

Pomáha mesto, župa ale i bežní ľudia

Mesto sústredí kompletnú pomoc v priestoroch Základnej školy na Prostějovskej ulici, kde je zriadené aj Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. „Mesto Prešov prosí ľudí dotknutých výbuchom a ich rodinných príslušníkov, prípadne majiteľov okolitých bytoviek a áut a všetkých, ktorí potrebujú aktuálne informácie, aby navštívili ZŠ Prostějovskú, kde im mestská polícia a členovia tímu krízovej intervencie ochotne pomôžu a poradia,“ uviedla radnica. V noci využilo núdzové ubytovanie 13 ľudí.

Tašky s oblečením a dennými potrebami rôzneho druhu pre poškodených obyvateľov

Na účte mesta Prešov, zriadenom na pomoc po tragickom výbuchu v bytovke na Mukačevskej ulici, je k sobotnému ránu vyzbieraných už vyše 51-tisíc eur. „Reálne vyzbieraná suma už ale môže byť iná. Víkendové platby totiž budú pripísané na účet až v pondelok,“ uviedol hovorca.

Rodinám pomôže aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). „Na pondelkové zastupiteľstvo PSK máme prichystaných 50-tisíc eur, ktoré vlejeme do nadácie na podporu rodiny a v krátkom čase na to bude zasadať správna rada, ktorá rozdelí hlavne pre rodiny, ktoré sú postihnuté touto katastrofou tieto finančné prostriedky,“ informoval agentúru SITA predseda PSK Milan Majerský (KDH). Ako dodal, PSK tiež ponúkol 200 ubytovacích kapacít.

S požiarom bojovali desiatky mužov

Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, sa podarilo úplne uhasiť dnes ráno o siedmej hodine.

Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia.

Primátorka mesta Andrea Turčanová počas zasadnutia krízového štábu

— SITA/Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...