Beblavý a Farská na fotke s Billom Kristolom: Jedným z najväčších vojnových štváčov

Bratislava 21. júla 2019 (HSP/Foto:FB Miroslav Beblavý)

Už 20 rokov sa „nová tvár“ slovenskej politiky pravdepodobne rozhodla hľadať nové prístupy k zahraničnej politike. Reč je o Miroslavovi Beblavom, ktorý na návšteve v USA navštívil diskusiu amerického pravicového think tanku American Enterprise Institute. To by bolo v poriadku, keby jedným z diskutujúcich nebol zarytý podporovateľ vojny v Iraku, neokonzervatívec Bill Kristol. Práve s ním si Beblavý spravil usmievavú fotku, z ktorej svetlé zajtrajšky len sršia.

Zdroj: Facebook Miroslav Beblavý

Bill Kristol je jedným z popredných moderných predstaviteľov neokonzervativizmu, ktorý sa  označuje aj za Wilsonizmus so zubami, iní hovoria že s guľometom. Ide o presvedčenie, že liberálne hodnoty ako demokracia, ľudské práva a voľný trh majú byť dostupné pre všetkých. A ak sa nájde nejaký ten zloduch, ktorý by azda chcel tomuto pokroku zamedziť, je možné mu to „vysvetliť“ aj vojensky. Neokonzervatívci sa taktiež netaja veľkou láskou k Izraelu, ktorého považujú za baštu morálky, demokracie a prosperity na Blízkom východe. O tom svedčia aj aktivity Projektu nového amerického storočia, ktorého jedným zo zakladateľov bol aj Bill Kristol.

Vojnoví štváči

Bez veľkého preháňania však za najväčšiu záľubu neokonzervatívcov môžeme označiť vojnu. Označenie vojnový štváč sedí na všetkých od Billa Kristola cez Paula Wolfotwitza, Dicka Cheneyho až po Johna Boltona. Blízkovýchodná stratégia vojen od Afganistanu cez Irak, Sýriu až po Irán je práve ich dielom. Bill Kristol do dnešného dňa obhajuje vojnu v Iraku, ktorú vždy podporoval ako tá najhlasnejšia trúba amerických jastrabov. Áno, ide o tú vojnu, ktorá bola postavená na totálnych klamstvách o zbraniach hromadného ničenia, a ktorá v konečnom dôsledku rozvrátila Blízky východ, zabila státisíce ľudí a prispela k vzniku Islamského štátu.

Za pozornosť stojí aj John Bolton, súčasný poradca Donalda Trumpa pre zahraničnú politiku. Ten mal zatiaľ na muške Venezuelu a v neposlednom rade Irán. Samotný Trump o ňom vyhlásil, že keby môže, tak bojuje s celým svetom. Inými slovami, partička ako stvorená pre nové tváre v slovenskej politike.

Hups!

Na fotografiách sa podľa vlastných slov „ocitla“ aj Karolína Farská, vedúca osobnosť Slušného Slovenska. Ocitnúť sa len tak v USA a ešte k tomu na prednáške militantných neokonzervatívcov je naozaj blbá náhoda. K jej dobru snáď hrá, že nemá potuchy o koho ide, keďže v čase vlády Georga Busha sa ešte len učila čítať. Avšak, ak sa jej v USA dostáva podobného vzdelania, tak ide o trestuhodné mrhanie potenciálom mladého človeka.

Zdroj: Facebook Dalibor Roháč

Vojna, ktorá oslabila USA

Ten, kto však vedel s istotou vedel o koho ide, je Dalibor Roháč, pracovník American Enterprise Institue. Sám na svojom profile píše, že sa táto fotka bude slovenským konšpirátorom páčiť s referenciou na tajné rokovania o Novom svetovom poriadku. Zabudol však, že nie je žiadnym tajomstvom, že sedeli s hlavným ideovým predstaviteľom stratégie USA, ktorá stála bývalého hegemóna jeho pozíciu vo svete.

Tiež zabudol dodať ako. Vojny v Iraku a v Afganistane, ktoré dnes nikto okrem neokonzervatívcov nenazve inak ako katastrofami. Státisíce mŕtvych a milióny na úteku. Práve zodpovednosť je jednou z hlavných tém diskusie o zahranično-politickom establišmente. Nikto z ľudí zodpovedných za katastrofu zvanú zahraničná politika USA po invázii do Iraku ani len neprišiel o svoju prácu, nie to ešte bol súdený. V opačnom prípade by sme sa bavili o tom, že jeden z lídrov opozície a vedúca osobnosť slušných Slovákov sa fotia s propagátorom vojnového zločinu a označujú ho pritom za vplyvného politického komentátora.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...