Dnes Fico, zajtra vy? Obavy o slobodu slova sú na mieste

Robert Fico (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Včerajšie obvinenie expremiéra Roberta Fica sprevádzali mnohé teórie o motíve jeho vznesenia. Hoci ich vierohodnosť zatiaľ stojí na hlinených nohách, všetky majú prienik v jednom bode. A tým je hazard s jedným z najcennejších práv, ktoré občan v demokratickej spoločnosti má – so slobodou slova.

Príbeh číslo jedna je príbehom martýra. Kauzami doudieranému a ideovo vyprázdnenému Smeru ostáva po rokoch vládnutia len malý manévrovací priestor pre prilákanie nových voličov, respektíve, skôr presvedčenie tých starých. Postaviť sa preto do polohy jedného človeka z milióna, ktorý trpí šikanou a vyslať občanom signál, že pod policajnou čižmou môže skončiť po premiérovi naozaj už ktokoľvek, môže byť pri istých okolnostiach dobrý zjednocovací ťah.

Druhá teória hovorí o tom, že obvinenie pramení z dlhodobého rozkolu v samotnom Smere a má urýchliť personálnu výmenu vo vrcholných pozíciách strany. Fico už dlhú dobu nie je v najlepšej politickej kondícii a táto rana z milosti mu má pomôcť odprostiť sa od koryta, ktorého sa nie a nie vzdať. Týmto myšlienkam nahráva aj nová kampaň Smeru, ktorej dominuje naratív radikálnej zmeny, ktorá musí nevyhnutne obnášať aj zmenu personálnu.

V poslednom vysvetlení figuruje vyšetrovateľ s plánom zalíškať sa novej garnitúre, ktorá môže z februárových volieb vzísť. Azda niet lepšieho spôsobu ako na seba upriamiť pozornosť ako ten, keď sa z pozície relatívne neznámeho policajta vzoprie najvyššie postavenému „rasistovi“ v krajine s vedomím, že právo a pravda sú na vašej strane. Inak povedané, ak by mal človek zálusk na kariérny postup, nerobil by to inak.

Držme sa pri zemi

Všetky tieto teórie ale pracujú s dosť pochybným presvedčením o fakte, že žijeme v banánovej republike a obvinenie z trestného činu nie je výsledkom precízne uplatňovaného procesného práva, ale osobných mocenských ambícií jednotlivcov.

Skúsme sa preto zdržať pri zemi a chápať pokrok v konaní voči Ficovi ako výsledok napĺňania litery zákona. Zákona, ktorý mimochodom, celkom tragikomicky, inicioval aj on sám. A vo svetle toho jeho konkurenti prízvukujú, že iba dostal vlastnou lopatou po hlave.

Obavy o slobodu sú na mieste

V tom prípade musí každého príčetného človeka znepokojovať, čo sa so slobodou slova v našej krajine stalo. Respektíve každého, kto sa nepohybuje medzi mantinelmi korektnosti, ktoré vytyčujú nielen naši progresívni súdruhovia. Ako si môžeme byť istí, že nevyfasujeme obvinenie aj my, ak si trúfnu na predsedu najsilnejšej strany v krajine? Áno, aj takto možno v danom prípade uvažovať.

Proponenti slobody prejavu v minulosti ju chápali ako kategóriu nevyhnutnú pre budovanie demokratickej a občianskej spoločnosti. A za hranou tejto slobody boli len verbálne prejavy, ktoré boli priamym predstupňom ohrozenia života, zdravia či majetku občanov. Tento názor u nás dlhodobo presadzuje napríklad Daniel Lipšic.

Dnes ju vyslovene pochovávame a za meradlo toho, čo sa smie a nesmie povedať, sú považované niekoho pocity a šialené teórie o tom, že čo i len trochu ostrejšia kritika menšín smeruje ku genocíde.

Aj keď nie je zrejmé, čo obvinenie expremiéra podnietilo, samotná jeho existencia a reakcia veľkej časti verejnosti, ktorá ho schvaľuje, si vyžaduje odmietnutie a výsmech. Keď pre nič iné, tak minimálne pre to, že jedného dňa môžu byť kriminalizované aj myšlienky každého jedného z nás.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..