Checkbot – alebo ako nahnať ovečky späť do košiara

Ilustračná fotka (Zdroj: Pixabay.com)

Jednou z hlavných tém posledných dní v tunajšom digitálnom priestore sa stalo spustenie facebookovej aplikácie Checkbot. Ako svoju hlavnú úlohu predostiera boj proti dezinformáciám a nenávisti na internete. Ako však kritici správne predpokladali, to, čo sa navonok tvári ako vycibrený mechanizmus fungujúci na exaktnej vedeckej báze, je v skutočnosti ďalší márny pokus liberálov uchrániť svoj informačný monopol.

Čo to o pochybnosti celého projektu napovedá už samotná skladba tvorcov a partnerov. Medzi nimi nájdete celú plejádu predpojatých tvári od Juraja Smatanu, cez Filipa Struhárika z Denníka N až po Katarínu Klingovú z GLOBSEC. Nechýba stará známa ambasáda USA, korporácia ESET, pričom Sorosa zastupuje Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. Zrejme budete súhlasiť s tvrdením, že predstava, že táto partia bude objektívne dbať o všeobecné blaho a neprihrievať si iba vlastnú polievočku je hodná naivného dieťaťa v predškolskom veku.

Kritériá Checkbota

Čo sa princípu fungovania programu týka, ten je viacúrovňový. Po iniciovaní konverzácie cez facebookový messenger Checkbot prv skontroluje, či sa web, z ktorého článok mu pošlete, nachádza na zozname Konšpirátori.sk. Následne preveruje zdroje obrázkov, vraj pochybné slovné spojenia a nálepkovanie, pozadie a minulosť autora článku, absenciu vyjadrenia protistrany a takisto aj to, či jeho obsah vyvoláva účelový strach alebo obviňuje určitú špecifickú skupinu populácie. Tieto body sa zároveň sčasti prelínajú s kritériami, ktoré web checkbotu odporúča vziať do úvahy pri rozlišovaní pravej a falošnej správy samotným čitateľom.

Potiaľto to znie famózne, ďalej to bude už len tragikomické. Pri detailnejšom skúmaní totiž zistíte, že prakticky každý horeuvedený bod a kritérium je sporné.

Prvá výhrada spočíva v dosadení portálu konšpirátori.sk do funkcie akéhosi pomocníka. Jeho filozofia totiž dlhodobo vychádza z premisy, podľa ktorej “my šírime iba čistú pravdu a vy ostatní nehanebne a účelovo klamete”. Nenachádza sa na ňom de facto ani jeden web, ktorý by nepochádzal z alternatívneho informačného spektra, hoci počet hoaxov zverejnených hlavnoprúdovými novinármi a ich náprotivkami je neraz rovnaký a neexistuje tu žiadna hrubá deliaca čiara. Mohol by o tom rozprávať pán Smatana, hlava projektu, ktorý ich osobne šíril hneď niekoľko.

K preverovaniu zdrojov obrázkov a kontextu máme najmenej pripomienok. Tiež ho však nemožno považovať za nepriestreľné a môže byť zmätočné napríklad pri ilustračných snímkach.

Aké nálepkovanie?

Inkriminované slovné spojenia a nálepkovanie je však opäť niečo z kategórie Orwell. Používať termíny Soros, slniečkár, imigrant či eurohujer je, tipujem, závadné. No nadávať do prak*k*tov, spomínať rusofilov, Putina, fašistov či konšpirátorov, vám na dôveryhodnosti neuberie. Rád sa však budem mýliť.

Minulosť a anonymita autora článku? Zaujímavé. No nepodpísaní šíritelia agentúrnych správ či štandardní novinári opierajúci sa o zdroje, ktoré “nechcú byť menované”, alebo takí, ktorí majú na klávesnici vyhradenú osobitnú frekventovanú klávesu pre slovíčko “vraj” či “údajne” môžu byť pokojní. Ich sa to týkať dozaista nebude.

Trapas RTVS

Absencia vyjadrenia protistrany či zúženie jej priestoru na minimum je jednou z hlavných čŕt našich mainstreamových médií. Hádam stačí napísať iba to, že ani v samotnej nevyváženej reportáži verejnoprávnej RTVS o Checkbotovi protistrana žiadny priestor nedostala. Viete si predstaviť väčší trapas pri uvádzaní tohto projektu?

Útočenie na skupinu ľudí a šírenie strachu spolu súvisia a ide o kategóriu, ktorá sa dá tiež tvarovať podľa potreby. Predstavte si webovú stránku, ktorá šíri racionálny strach z masovej moslimskej migrácie, ktorá má potenciál pretvoriť náš spôsob života a oklieštiť naše slobody. Proti nej postavte napríklad portál SME či .týždeň, ktorý v línii s transatlantickou doktrínou odjakživa šíri naopak iracionálny strach, ktorý vyústil do niekoľkých zbytočných vojenských intervencií. Čo myslíte, kto z nich sitom checkbotu prejde a kto nie?

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Talianska pošta pre pretrvávajúce šírenie koronavírusu a v záujme bezpečnosti s okamžitou platnosťou pozastavila doručovanie do rizikových obcí a oblastí v Taliansku. Preto Slovenská pošta, rovnako ako aj iné poštové podniky sveta, pristúpila k pozastaveniu prijímania zásielok, ktoré..