Hystéria okolo ruskej aplikácii, ktorú použil aj Pellegrini. Je naozaj nebezpečná?

Ilustračný obrázok (Zdroj: FaceApp)

Aplikácie na zmenu tvárí sú dnes obľúbenou zábavkou majiteľov smartfónov. Jednou z najsťahovanejších na svete je FaceApp, ktorý umožňuje z fotografie tváre vytvoriť napríklad jej o 30 rokov staršiu verziu. Ruský výrobca aplikácie popiera obvinenia, podľa ktorých ukladá všetky fotky na vzdialené úložisko (tzv. cloud) bez možnosti vymazania.

Portál magazínu Wired uvádza, že celá súčasná aféra okolo tejto aplikácie sa začala, keď sa na sociálnej sieti Twitter objavila informácia, podľa ktorej FaceApp ukladá na vzdialený server (cloud) všetky fotografie zo zariadenia, kde je nainštalovaná. To by bolo skutočne alarmujúce, ale nie je to celkom tak.

Viacerí na sebe nezávislí americkí experti na kybernetickú bezpečnosť sa v tomto prípade zhodujú, že FaceApp neukladá na cloud všetky fotografie zo zariadenia, ale len tie, ktoré sú v aplikácii upravované. To je síce pravda, ale aplikácia si pri inštalovaní pýta aj prístup k vašej fotogalérii, ktorý však môžete zamietnuť a nie je nutný na jej používanie.

Ruská spoločnosť Wireless Lab, ktorá FaceApp vyvinula, tvrdí, že väčšinu fotografií vymazáva zo svojich serverov do 48 hodín od nahratia. Nedá sa však overiť, či sa to v praxi naozaj deje.

Skúsil aj Pellegrini

Aplikácia si od používateľa pýta napríklad aj prístup k histórii webového prehliadača, čo je prinajmenšom zvláštne, ale na druhej strane nie je jediná, čo niečo také vyžaduje a nie je to ani v rozpore s obchodnými pravidlami online obchodov s aplikáciami.

FaceApp používajú desiatky miliónov ľudí po celom svete a výnimkou nie je ani slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý na Facebooku uverejnil fotografie, ako by vyzeral o 30 rokov starší alebo mladší. Ide o najnovší filter v tejto aplikácii, ktorý vám umožní zostarnúť alebo omladnúť aspoň na fotke.

Sídlo v Rusku, server v USA

Aplikácia FaceApp spĺňa všetky podmienky spoločnosti Apple, aby mohla fungovať aj na zariadeniach s iOS, ale niektorým používateľom prekáža, že v podmienkach používania sa jasne neuvádza, že upravované fotografie sú posielané na vzdialené servery.

Objavila sa tiež správa o tom, že spoločnosť nevymaže vaše fotky ani v prípade, že o to požiadate. To nie je podľa portálu Wired pravda. O vymazanie všetkých fotografií, ktoré ste vo FaceApp upravili, sa dá požiadať priamo v aplikácii.

„Náš zákaznícky servis je momentálne preťažený žiadosťami (o stiahnutie fotografií), ale práve tieto majú prioritu. Pracujeme na vývoji lepšej umelej inteligencie, ktorá by tieto požiadavky zvládla rýchlejšie,“ uviedol v stanovisku tvorca FaceApp Jaroslav Gončarov.

Obavy majú ľudia najmä o svoje súkromie, bezpečnosť a zneužitie fotografií. V tomto smere treba pripomenúť, že aplikáciu síce vyvinula ruská firma so sídlom v Petrohrade, ale všetky jej servery sú v Spojených štátoch.

Podobne ako takmer všetky spoločnosti vyvíjajúce aplikácie na mobilné zariadenia, používa aj Wireless Lab vzdialené úložiská (cloud) americkej spoločnosti Amazon.

Nie sú jediní

Spomínané fakty nerobia z Wireless Lab žiadneho priekopníka v oblasti zabezpečenia dát alebo spoločnosť, ktorá berie väčší ohľad na používateľov svojej aplikácie. Podmienky používania má FaceApp veľmi podobné s asi najznámejšou a najpoužívanejšou mobilnou aplikáciou na svete, ktorou je Facebook.

Aj aplikácia Facebook, podobne ako FaceApp, používa softvér na rozpoznávanie tvárí pri všetkých fotografiách, ktoré prostredníctvom nej používatelia nahrajú a mesačne má pritom 2,5 miliardy používateľov, kým FaceApp používa mesačne približne 80 miliónov ľudí.

Kritiku od používateľov si aplikácia FaceApp vypočula už v roku 2017, keď vydala filter, ktorý umožňoval používateľom vytvoriť z fotografií tvárí ich verzie v iných rasách, čo vyvolalo veľký odpor nielen zo strany černošskej komunity.

Na otázku, či by sa ľudia mali obávať ruskej aplikácie FaceApp portál Wired odpovedá: „Určite, ale nie viac ako akejkoľvek inej aplikácie, ktorej povolíte prístup k svojim fotografiám alebo iným dátam v telefóne“. Pri ochrane súkromia v kybernetickom priestore nejde pritom už iba o rozpoznávanie tvárí či ukladanie fotografií bez možnosti ovplyvniť ich ďalšie použite. Mnohé aplikácie ťažia a ukladajú dáta z detailného sledovania pohybu či nákupných návykov používateľov a následne ich využívajú napríklad na účinnejšie cielenie marketingu.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Najmenej 33 tureckých vojakov zomrelo vo štvrtok pri nálete sýrskych vládnych síl v severozápadnej Sýrii. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na guvernéra tureckej provincie Hatay Rahmiho Dogana. Mnoho ďalších ľudí utrpelo pri leteckom útoku..