Hrobárka Bundeswehru Ursula von der Leyenová – najhoršia možnosť na šéfku Európskej komisie?

Bratislava 21. júla 2019 (HSP/Foto:Spiegel.de)

Von der Leyenová je naša najslabšia ministerka. Je to však očividne dostačujúce na to, aby sa stala šéfkou komisie,“ okomentoval zvolenie novej hlavy Európskej komisie (EK) bývalý prezident Európskeho parlamentu Martin Schulz. Tieto a aj ďalšie nelichotivé slová padajú na ramená historicky prvej šéfky EK a bývalej nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyneovej.

Zatiaľ čo mnohí oslavujú fakt, že sa na čelo postaví žena, ktorá chce riešiť klimatické zmeny alebo rodovú rovnosť, mnoho jej bývalých kolegov poukazuje najmä na žalostný stav nemeckej armády ako aj na viacero škandálov spojených s jej ministerstvom.

Hrobárka Bundeswehru

Portál Politico.eu priniesol v apríli súhrn problémov, ktorým nemecká armáda Bundeswehr čelí. Len niečo menej ako 20% nemeckých bojových vrtuľníkov Tiger a približne 30% stíhačiek Eurofighter bolo schopných letu v roku 2018. Rok predtým časopis National Interest napísal, že aj keď nemecké námorníctvo malo oficiálne vo výzbroji 6 vyspelých ponoriek typu 212A, pre poruchy v skutočnosti nefungovala ani jedna. Medzi ďalšie problémy patrí pravidelný nedostatok materiálu alebo personálu.

Tento stav značne ohrozuje obranyschopnosť nemeckej armády. Počas tohtoročného cvičenia NATO v Litve vyjadrili americkí dôstojníci nespokojnosť, po tom ako zistili, že nemeckí vojaci používajú na komunikáciu nezabezpečené telefóny. „Stav Bundeswehru je katastrofálny,“ komentoval celkovú situáciu Rupert Scholz, ktorý bol ministrom obrany počas vlády Helmuta Kohla.

Ursula von der Leyenová sa bráni, že by si tiež priala, aby sa veci hýbali rýchlejšie. „25 rokov zmenšovania a škrtov v rozpočte nemôžu byť napravené za pár rokov,“ komentovala nával kritiky. Podľa nej väčšina problémov pochádza ešte z čias jej predchodcov. Skutočne je pravdou, že napraviť stav nemeckej armády, ktorá chátra od konca Studenej vojny, nie je možné za krátky čas. Po piatich rokoch manažmentu von der Leyenovej sa však stav vôbec nezlepšil, práve naopak.

Obvinenia z korupcie a nepotizmu

Ešte v minulom roku bolo začaté vyšetrovanie okolo zákaziek pre spoločnosti Accenture a McKinsey. Tým malo ministerstvo obrany poskytnúť lukratívne zákazky v hodnote stoviek miliónov eur. Existuje však podozrenie, že boli obídené verejné obstarávania a zákazky boli poskytnuté skrz osobné kontakty.

K obvineniam z neschopnosti sa teda pridali aj tie z korupcie a nepotizmu. Či je do danej veci Von der Leyenová osobne zapletená, ukáže až záver vyšetrovania.

Nie je to však prvýkrát, kedy ministerstvo Von der Leyenovej čelilo podozreniam tohto druhu. V rokoch 2015 a 2016 napríklad ministerstvo obrany minulo 100-miliónov a 150-miliónov eur na externú konzultáciu. Avšak oficiálne deklarované sumy na tieto účely boli len 2,2 milióna eur za rok 2015 a 2,9 milióna eur za rok 2016.

Je teda na mieste otázka, či naozaj neexistoval lepší kandidát na post šéfa Európskej komisie. Pokiaľ Von der Leyenová nedokáže prinášať výsledky a efektívne spravovať jedno ministerstvo, ako bude schopná vykonávať najvyššiu funkciu v EÚ.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...