Konzervatívci dávajú ruky preč od KDH. Hlina sa povadil už aj s Dankom

Alojz Hlina (Zdroj: SITA/Marek Mrviš)

Šéf kresťanských demokratov sa na sociálnej sieti posťažoval na vyjadrenia Andreja Danka zo SNS, ktorý mu pripomenul riziká spolupráce s Progresívnym Slovenskom v základných hodnotových otázkach. Hlina podľa vlastných slov k národniarom teraz stráca akýkoľvek sentiment. Dankove výčitky však logiku majú a je smutné, že zradu konzervatívnych voličov musí Hlinovi pripomínať druhý človek a nie vlastné svedomie.

Ťažiskom vzájomného konfliktu sa stal príspevok Danka na sociálnej sieti o tehotnom mužovi, ktorý predseda NR SR okomentoval tým, že je to „sila“ a ďalej sa rečnícky pýta, či by „toto chceli Truban, Kiska, Beblavý a Hlina?“ Na čo vzápätí odpovedá, že „my to nikdy nedovolíme!“

Menej emočná a konštruktívnejšia kritika neobvyklého spojenectva medzi kresťanskými demokratmi a progresívcami sa však objavila v príspevku na oficiálnom webe Slovenskej národnej strany.

„Andrej Danko potvrdil organizátorom Pochodu Hrdí na rodinu svoju účasť. Pochod sa bude konať už túto sobotu, 20. 7. v centre Bratislavy,“ píše sa v jeho úvode.

„Každý má právo žiť, ako sa rozhodne, nikto však nemá právo na to, aby maloleté deti nútil žiť vo zväzku dvoch mužov alebo dvoch žien. Pre SNS vždy bola hranica akceptovateľnosti to, aby si homosexuálne páry nemohli adoptovať maloleté deti,“ objasňuje autor príspevku Dankove pohnútky zúčastniť sa práve na konzervatívnom pochode a nie na akcii podporujúcej sexuálne menšiny.

Zároveň pripomenul, že Andrej Danko poukázal aj na medializovaný príklad blízkeho spolupracovníka Maroša Šefčoviča, ktorý spolu so svojím partnerom zaplatili za vynosenie dieťaťa v maternici žene desaťtisíce eur.

„Slovenská národná strana vyznáva princíp, že právo maloletého dieťaťa je nedotknuteľné a je vždy nad právom kohokoľvek. ‚Žiaľ, uvedomujem si, že nadchádzajúce parlamentné voľby budú znova bojom o hodnoty.‘ SNS šokovala spolupráca konzervatívneho Kresťansko-demokratického hnutia a liberálneho Progresívneho Slovenska,“ argumentujú v texte národniari.

Hlina v liberálnom šate

Šéf kresťanských demokratov v spolupráci s PS problém nevidí a príspevok predsedu parlamentu spolu s vyjadrením na webe SNS, ho naopak rozčúlilo.

„16.7. 2019 je deň, keď som stratil akýkoľvek sentiment k SNS. Ospravedlňujem sa, že som vôbec nejaký mal. Ako sa hovorí “odtiaľ- potiaľ” a platí to aj v politike. Týmto stupídnym príspevkom urobil A. Danko veľkú chybu. Veľkú,“ komentuje výčitky voči svojej osobe Hlina.

Danko vo svojej kritike Hlinovho vedenia KDH nie je sám. Stratu konzervatívneho kresťanského ducha Hlinovi vyčítajú aj bývalí spolupracovníci (ktorí si medzičasom založili vlastné strany),  zakladateľ KDH Ján Čarnogurský, Anton Chromík z Aliancie za rodinu ako aj obrovské percento voličov. Natíska sa tak otázka, či nenastal v prípade šéfa KDH čas na sebareflexiu.

Hlinov slovník ale tento pojem v ostatnom čase zdá sa nepozná a pokiaľ sa nedočkáme zmeny kurzu, ocitne sa na jednej palube spolu s najväčšími ideologickými oponentami kresťanov.

Ale aspoň budeme mať konečne tie diaľnice.

Možno.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...