Nepodceňujme Chmelárovu stranu

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Novinár, politický komentátor a akademik Eduard Chmelár nečakane avizoval vstup do parlamentnej politiky. Po slabom výsledku v prezidentských voľbách, v ktorých dostal Chmelár necelé 3 percentá hlasov, vyvolal jeho nový projekt viaceré úsmevné reakcie. Podceňovať jeho výtlak sa však oponentom môže vypomstiť.

Popritom ako odborná i laická verejnosť debatuje o rozložení preferencii po nástupe avizovaných strán Štefana Harabina a Tomáša Druckera, sa o slovo prihlásil aj tretí, zaujímavý hráč. Čo to môže znamenať?

Prv však treba podotknúť, že pre Chmelára aktívna politika nie je neznámou veličinou. V roku 2009 sa objavil na kandidátke Strany zelených do Európskeho parlamentu, v roku 2015 spúšťal projekt SEN (ktorý stroskotal pri registračnom procese) a pred pár mesiacmi sa neúspešne uchádzal o kreslo v prezidentskom paláci.

Všetky doterajšie snahy rodáka z Modry sa minuli účinkom, môže však súčasná situácia pre neho vytvoriť vytúžený bod zlomu?

Už úvodné slová Chmelára napovedajú, že voličom plánuje poskytnúť autentickú ľavicovú stranu s dôrazom na ekonomické témy a túto ambíciu korunoval aj veľavravným názvom – Socialisti. Čo je na Slovensku neznámy artikel.

Nájdu sa v nej predovšetkým tí socialisti, ktorí sa nevedia stotožniť s doterajšou podobou ľavice a prekáža im spriahnutie Smeru s veľkým kapitálom, sovietsky sentiment okolo KSS či bezuzdný progresivizmus Progresívneho Slovenska.

Pritiahnuť ale môže aj niektorých centristov a voličov dovtedajších pravicových a kvázi pravicových strán, ktorí o základnej politickej teórii ani nechyrujú a volia napríklad z povinnosti, lebo je to „slušné“ či z princípu proti niektorej zo súčasných koaličných strán. 

Aj keď je v súčasnosti, bez elementárnej znalosti volebného programu a mien spolupracovníkov, zbytočné hlbšie polemizovať o výtlaku Chmelárových Socialistov, základná logika velí, že rozbeh jeho hnutia plátajúceho dieru na trhu by nemusel skončiť fiaskom.

Koniec koncov, 5% kvórum v našich končinách už preskočili aj podivnejší „artisti.“

Bez ohľadu na to, či človek sympatizuje s víziami nádejného poslanca alebo nie, z neutrálneho pohľadu je dobré, že posilní možnosť výberu. Rovnako je očividné, že vzhľadom na svoju možnú pozíciu jazýčka na váhach pri tvorbe budúcej koalície už centrály existujúcich strán kalkulujú, ako s faktorom Chmelár naložiť.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...