Novou agentkou 007 v bondovkách bude čierna žena

Lashana Lynch (Zdroj: SITA)

Sériu filmov o agentovi britskej tajnej služby čaká doposiaľ najradikálnejšia zmena za vyše polstoročnú históriu. Daniela Craiga v úlohe hlavného hrdinu zrejme pomaly nahradí Leshana Lynchová, ktorej pôvod siaha na Jamajku.

Legendárne „bondovky“ odbili svoj debut na striebornom plátne už v roku 1962 snímkou Dr. No. Z filmu so skromným miliónovým rozpočtom ale neskôr vyrástol fenomén, ktorý poznačil celé generácie.

Pri jeho zrode stál spisovateľ Ian Fleming, ktorý budúcim tvorcom poskytol až 15 knižných predlôh. Po ich vyčerpaní však filmári stále používajú aspoň jeho kľúčové postavy.

Čo robí Bonda Bondom?

Pre zachovanie identického duchu projektu spája filmy hneď niekoľko významných charakteristík týkajúcich sa nielen tvorby diela, ale aj hlavného hrdinu ako takého.

Neodmysliteľnou súčasťou bondoviek je napríklad Gun Barrel logo. Ide o krátku pasáž v úvode, kedy divák na agenta pozerá cez hlaveň zbrane, na ktorej vidieť vývrt. Bond sa potom presúva z pravej strany obrazu do ľavej, v strede sa otočí a na diváka vystrelí, pričom obrazovku zaleje krv.

Špecifikom je napríklad aj úvodná scéna, ktorá vždy nasleduje pred hlavnými titulkami. Mnohokrát nesúvisí s ďalším dejom a oproti ostatným filmom je dlhšia. V časti Jeden svet nestačí z roku 1999, kde účinkoval Pierce Brosnan, zabrala až 13 minút.

Záujem vyvolávajú aj úvodné titulky, ktoré navyše získali niekoľko ocenení. Bývajú tvorené na graficky veľmi vysokej úrovni a sú podfarbené úvodnou piesňou.

Príliš zastaralý typ?


Samotná postava Jamesa Bonda je však kapitolou samou o sebe. Verejnosť si ho odjakživa asociuje s mužom v strednom veku, ktorý je v dobrej psychickej i fyzickej kondícii. Nosí obleky ušité na mieru, voľný čas trávi s noblesou, je milovníkom žien, ovláda niekoľko cudzích jazykov, nie je mu cudzie diplomatické a v krajnom prípade ani násilné konanie. Tento ideál korunuje pitie pretrepaného a nie miešaného martini s ľadom, fajčenie drahých cigár či predstavenie sa ako „Bond. James Bond.“

Niet pochýb o tom, že agent s krycím označením 007 je extrémne zromantizovaná a ba priam mýtická postava pohybujúca sa mimo realitu spravodajského sveta, no i mýty majú pre národy svoj význam.

Ten okolo Jamesa Bonda sa napríklad stal pevnou súčasťou britského filmového dedičstva. A právom.

Angažovanie sa bez logiky

Avšak ani tak pevný kult neodolal zubu času a súčasným trendom v politickej korektnosti. Predbežné informácie o pripravovanej 25. epizóde totiž napovedajú, že éra starého Bonda sa končí, minimálne z veľkej časti.

Podľa informácii britských médií, ktoré sa odvolávajú na zdroje z filmového priemyslu, totiž charizmatického Daniela Craiga postupne vytlačí do úzadia Leshana Lynchová, černoška narodená v Spojenom kráľovstve pôvodom z Karibiku.

Presnejšie, tvorcovia síce sľubujú, že Bond ostane Bondom, no jeho špecifické označenie preberie exotická kolegyňa. Po novom by sme sa teda mali stretávať s pojmom „agentka 007.“

„M povie: ‚Vstúpte, 007‘ a objaví sa Leshana, čierna, krásna žena,“ prezrádza zdroj denníka Daily Mail o úvodnej pasáži nového dielu. Medzitým si Bond užíva dovolenku na exotickom ostrove a organizácia ho naposledy povolá do svojich služieb.

To zodpovedá dávnejšiemu oznámeniu Craiga, že nový diel, ktorý sa má dostať do kín na budúci rok, bude jeho posledný. Či ho nahradí práve Leshana, ktorá po novom nosí jeho identifikačné číslo alebo úplne nový herec, zatiaľ nie je na 100% isté. Spomína sa napríklad Tom Hardy či Idris Elba.

„Filmy o Bondovi musia rásť, rozvíjať sa. Dôležité je, aby film správne pristupoval k ženám. To však James Bond nemusí, musí hlavne ostať verný sám sebe,“ prezradila čosi z budúcnosti Bonda-neBonda scenáristka Phoebe Waller-Bridgeová.

Hoci je v tomto momente predčasné špekulovať o presnom charaktere a rozsahu úloh, s istotou môžeme povedať, že bondovky ako ich poznáme z desiatok hodín vyprodukovaného materiálu, sa menia.  

Zhrnuté a podčiarknuté, naratív je jasný. Viac menšín a žien a naopak menej „toxickej maskulinity“ v deji filmu. Aj keby bolo treba obrátiť ho naruby.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..