Milióny z Ruska pre Salviniho? Zverejnili ďalšie kompromitujúce video. Nevzal som ani liter vodky, bráni sa politik

Matteo Salvini (Zdroj: SITA)

Minister vnútra a druhý muž talianskej koaličnej vlády Matteo Salvini a jeho strana Liga majú vážny problém. Americký portál BuzzFeed News priniesol prepis rozhovoru, v ktorom sa šiesti muži bavia o desiatkach miliónov dolárov z Ruska pre Salviniho stranu. Jedným z nich je údajne človek blízky Salvinimu. Podpredseda talianskej vlády popiera, že by jeho strana mala peniaze od Rusov.

BuzzFeed News informuje, že zvukový záznam, z ktorého uverejnil prepis, pochádza z 18. októbra 2018. Rozhovor šestice mužov sa mal podľa portálu odohrať v moskovskom hoteli Metropol. Portál nezverejnil, ako sa k záznamu dostal.

Na zázname počuť angličtinu, ruštinu a taliančinu. Jeden z hlasov patrí údajne Gianlucovi Savoinimu. Ide o dlhoročného spolupracovníka talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra Mattea Salviniho. Spolu so Savoinim boli v hoteli ďalší dvaja Taliani a traja Rusi, ale ich identita nie je známa.

Podľa prepisu, boli témou rozhovoru podmienky možnej dohody o predaji ruskej ropy v hodnote 1,5 miliardy dolárov talianskej energetickej spoločnosti Eni so zľavou, ktorá by umožnila Lige ponechať si časť ušetrených peňazí, čo malo byť približne 65 miliónov dolárov.

Portál dodáva, že neexistujú žiadne dôkazy, že k obchodu naozaj došlo, ani o tom, že by Liga naozaj prijala desiatky miliónov z Ruska.

Rubeľ, dolár a fľaša vodky

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini bol v čase údajného rozhovoru šestice mužov tiež v Moskve, ale nič z nahrávky nenasvedčuje tomu, že by sa na vyše hodinovej diskusii zúčastnil.

„Ak sa takýto obchod uskutočnil, tak je to bezprecedentne vážna situácia,“ vyhlásil poslanec  Emanuele Fiano z opozičnej Demokratickej strany.

Vicepremiér však popiera akékoľvek nelegálne financovanie svojej strany zo zahraničia. „Nikdy som nevzal rubeľ, euro ani dolár, ani liter vodky v podobe financovania z Ruska,“ uviedol Salvini v stanovisku. Taliansky minister vnútra dodal, že bude žalovať každého, kto ho obviní z takýchto zločinov.

Celá kauza sa pritom nápadne podobá na nedávny škandál dnes už vicekancléra rakúskej vlády Heinza-Christiana Stracheho. Dlhoročný konzervatívny politik odstúpil po tom, ako sa na verejnosť dostalo video, na ktorom Strache sľubuje falošnej príbuznej ruského oligarchu štátne zákazky výmenou za pomoc pred voľbami.

Žiadne peniaze zo zahraničia

Všetky politické subjekty v Taliansku majú zákonom zakázané akékoľvek financovanie z cudziny. Ľavicovo-centristická Demokratická strana preto požaduje, aby sa Salvini zodpovedal pre talianskym parlamentom a vysvetlil pochybnosti spojené s nahrávkou.

Prísnejšia legislatíva, ktorá má obmedziť korupciu, doháňa niektoré talianske strany na pokraj bankrotu a Salviniho Liga nie je žiadnou výnimkou.

Vlani taliansky súd rozhodol, že Liga má splatiť približne 49 miliónov eur, ktoré dostala od štátu ako dotácie v rokoch 2008 až 2010. Prípad súvisí s podvodmi so štátnymi zákazkami za státisíce eur, z ktorých je obvinený zakladateľ Ligy Umberto Bossi a ďalší dvaja ľudia. 

Salviniho vzťah k Rusku

Aj Gianluca Savoini, ktorý bol Salviniho hovorcom a je v Taliansku šéfom proruskej kultúrnej asociácie, popiera, že by Liga získavala akékoľvek prostriedky z Ruska.

Salvini však, podobne ako Strache, udržuje pomerne blízke vzťahy s Ruskom a prezidentom Vladimirom Putinom. Taliansky vicepremiér bol v Moskve v uplynulých rokoch niekoľkokrát, opakovane v EÚ odmietol sankcie proti Rusku a prisľúbil, že sa pokúsi o ich zrušenie.

Putin navštívil Rím začiatkom júla a v rozhovore pre denník Corriere della Sera uviedol, že bol v kontakte s Ligou. „Salvini má pozitívny vzťah k našej krajine,“ vyhlásil šéf Kremľa. Na slávnostnej večeri poriadanej talianskou vládou pri príležitosti Putinovej návštevy Ríma boli prítomní aj Salvini a Savoini.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..