Na Ukrajine strieľali granátometom na sídlo proruskej televízie. Polícia hovorí o terorizme

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Budova ústredia televízie 112 Ukrajina sa v noci z piatka na sobotu stala terčom útoku. Neznámi páchatelia na ňu vystrelili granátometom. Závažnému bezpečnostnému incidentu pritom prechádzali početné vyhrážky.

Miestnu políciu zalarmovali obyvatelia žijúci v domoch v blízkosti objektu po tom, ako približne o tretej hodine ráno začuli silný zvuk podobný výbuchu. Privolaní muži zákona prečesali okolie a zaistili trubicu z granátometu, ktorá poputuje na expertízu.

Podľa ukrajinských spravodajských zdrojov bezpečnostné zložky pátrajú po jednom až dvoch podozrivých a nočnú streľbu vzhľadom na všetky súvislosti klasifikovali ako teroristický čin.

Útok si našťastie nevyžiadal žiadne straty na životoch a ani ranených. Prišlo iba k materiálnym škodám na fasáde stavby. Generálny riaditeľ stanice Jehor Benkendorf avizoval, že po tejto skúsenosti bude ochrana budovy posilnená.

Vlastníkom televízie je poslanec ukrajinského parlamentu Taras Kozak, v súčasnosti figurujúci na kandidátke proruskej strany Za Život, ktorej šéfuje Viktor Medvedčuk. Okrem televízie 112 Ukrajina patria Kozakovi aj TV NewsOne a ZIK.

Agentúra Interfax pripomenula, že len niekoľko hodín pred útokom sa na webe televízie objavila výzva, v ktorom vedenie média apelovalo na ukrajinskú vládu, aby zastavila slovné útoky na jej adresu.

Televízia 112 Ukrajina v tomto stanovisku uviedla, že dostáva vyhrážky v súvislosti so svojim zámerom odvysielať dokumentárny film V boji o Ukrajinu, v ktorom hollywoodsky režisér Oliver Stone a jeho ukrajinský kolega Ihor Lopatenok analyzujú krízu v krajine.

Plán zaradiť tento program do vysielania odmietal aj generálny prokurátor Jurij Lucenko a kompetentným pohrozil trestným stíhaním.

Zastrašovanie v súvislosti s filmom V boji o Ukrajinu však nebolo jediné. Televízia 112 Ukrajina sa spomínala aj v súvislosti s plánovaným telemostom medzi stanicami NewsOne a Rossija 24. Ten sa však napokon neuskutočnil pre vyhrážky zainteresovaným novinárom a ich rodinám či v dôsledku negatívnej odozvy ukrajinskej vlády.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nepokoje v Novom Dillí už majú 20 mŕtvych

Nepokoje v Novom Dillí už majú 20 mŕtvych

Strety medzi hinduistami a moslimami v indickom Novom Dillí si vyžiadali už 20 mŕtvych. Náboženské nepokoje vypukli v nedeľu počas protestov proti novému kontroverznému zákonu o občianstve a do indického hlavného mesta priniesli najhoršie násilnosti za niekoľko desaťročí...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..