Šéf automobilky Volvo pripustil presťahovanie sa zo Švédska. Dôvodom je aj vysoká kriminalita

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Håkan Samuelsson sa v nedávnom rozhovore pre denník Svenska Dagbladet posťažoval, že výrobca vozidiel postupne stráca svoju príťažlivosť pre technologických expertov, inžinierov a top manažérov z cudziny.

Ako hlavné dôvody uviedol nedostatok bývania a škôl, ale aj zhoršenú bezpečnostnú situáciu. Posledný menovaný aspekt následne v krajine vyvolal veľký rozruch.

Hlava polície nesúhlasí, premiér má viac pochopenia

S kritikou nešetril Erik Nord, šéf polície v samotnom Göteborgu, druhom najväčšom meste Švédska. Samuelssonove vyjadrenia označil ako „nefér“ a obvinil ho z toho, že pri hodnotení situácie sa príliš spolieha na sociálne médiá, ktoré vraj skresľujú pohľad.

Podľa Norda je jeho mesto „pomerne bezpečné“ a dodal, že to, čo sa inde vo svete v rovine kriminality považuje za „normálne“, púta vo Švédsku „neobyčajne veľkú pozornosť.“

Iní tamojší predstavitelia však mali pre Samuelssonove myšlienky viac pochopenia.

Axel Josefson z mestskej radnice s pohľadom riaditeľa „súhlasí“ a je si vedomý problémov, ktorým mesto čelí.

A predseda vlády Stefan Loefven povedal, že názor šéfa Volva „rešpektuje.“ Zároveň prisľúbil napomôcť k výstavbe domov, zlepšiť vzdelávanie a bojovať proti zločinu. „Trénujeme dvakrát toľko policajtov ako predtým,” povedal premiér novinárom.

Odchod za hranice?

“Staviame autá, tento problém nemôžeme vyriešiť,” povedal Samuelsson pre Svenska Dagbladet. Napriek tomu však zdôraznil, že treba poukazovať na existujúce problémy. Ak sa situácia nezmení, v krajnom prípade Volvo nevylučuje ani presun centrály do zahraničia, no táto otázka zatiaľ nie je na stole.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...