Nórsky politik nútil migrantov k sexu. Na oplátku im sľúbil získanie azylu

Prominentný škandinávsky politik Svein Ludvigsen, bývalý minister pre rybolov a guvernér okresu Troms, je vinný zo sexuálneho zneužitia troch mladých mužov. Rozhodol o tom tamojší súd minulú stredu.

Prípady sa odohrávali v rozmedzí rokov 2011 až 2017. Obete vo veku 20-30 rokov pred súdom vypovedali, že 72 ročný Ludvigsen im nahováral, že je schopný zabezpečiť buď ich deportáciu, alebo naopak kladné vybavenia žiadosti o azyl, bývanie a prácu, v závislosti od toho, ako budú reagovať na jeho sexuálne návrhy. Túto kompetenciu však zo zákona vôbec nemal.

K činom malo podľa výpovedí cudzincov dochádzať na viacerých miestach na severe krajiny. V politikovom dome, v jeho víkendovej chate, v hoteli ale aj v kancelárii.

Za zneužitie naivných migrantov, z ktorých mal najmladší v čase prvého stretnutia s Ludvigsenom iba 17 rokov, by si mal politik odsedieť 5 rokov za múrmi väznice. Okrem toho musí obetiam z Ázie a Afriky vyplatiť odškodné 743,000 nórskych korún, čo je po prepočte asi 77,000 eur.

Politik vinu popiera a tvrdí, že sex mal iba s jedným migrantom a ten navyše so stykom súhlasil. Voči verdiktu sa preto odvolal a proces na druhostupňovom súde by sa mal začať v horizonte niekoľkých mesiacov.

Kauza je o to citlivejšia, že Nórsko je považované za celosvetovú špičku v oblasti ľudských práv a podľa kompetentných aktivistov je tento extrémny príklad súčasťou širšieho problému zlého zaobchádzania s prisťahovalcami.

„Rozhodnutie je dôležité a ukazuje zraniteľnosť mladých utečencov a azylantov bez sprievodu“, povedala Ann-Magrit Austena, generálna tajomníčka Nórskej organizácie pre žiadateľov o azyl. Ludvigsenovo počínanie tiež označila za „násilné porušenie dôvery“.

Advokát Ole Magnus Strommen, zastupujúci jednu z obetí, sa nechal počuť, že jeho klient je rád, že súd uveril práve jeho príbehu, hoci čelil tak významnej verejnej osobnosti.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..