Po víťazstve Čaputovej sú liberáli v eufórii. Matovič upozorňuje na slabý mandát

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Veľa ľudí si myslí niečo iné ako ich prezidentka a veľa ľudí necíti, že reprezentuje ich názory. Politici reagujú na zvolenie prvej slovenskej prezidentky.

Panna Orleánska, Erin Brokovich či Václav Havel. Aj k týmto významným historickým a románovým postavám prirovnávali zahraničné médiá Zuzanu Čaputovú ešte pred víťazstvom v prezidentských voľbách. Slovenskí politici však už vyzývajú, aby bola nestranícka, nezostala len pri vlastných voličoch a snažila sa osloviť aj tých, ktorí jej hlas nedali. Čaputová sa stane prvou prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna.

S gratuláciami od liberálnej časti slovenskej opozície sa po zvolení Zuzany Čaputovej roztrhlo vrece, ale vládny Smer-SD sa na rozdiel od Mosta-Híd nepridal a predseda SNS Andrej Danko gratuloval novozvolenej prezidentke iba prostredníctvom textovej správy.

Faux Pas Beblavého a Štefunka

O rozruch v médiách sa ešte počas volebnej noci postarali skalní podporovatelia Zuzany Čaputovej – šéf hnutia SPOLU Miroslav Beblavý a vtedajší líder Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ktorý sa pár dní po voľbách vzdal funkcie. Obaja sa v sídle jej štábu chopili mikrofónu hneď po príhovore novozvolenej prezidentky a vyzdvihli jej víťazstvo ako spoločný úspech slovenského liberalizmu.

Beblavý svoje vystúpenie odôvodnil na sociálnej sieti tým, že bol „pod vplyvom emócií“ a neuvedomil si, že je nevhodné, aby sa na pódium postavil krátko po novozvolenej prezidentke, za čo sa ospravedlnil. Štefunko však v následnom rozhovore uviedol, že ich prejav po vystúpení Zuzany Čaputovej počas volebnej noci nebol podľa neho fatálnym zlyhaním.

Opatrný Matovič

Svoje si však o príhovore liberálov myslí Igor Matovič (OĽaNO), ktorý pripomenul, že Čaputová si získala v druhom kole volieb len necelú štvrtinu oprávnených voličov, podporilo ju o štvrť milióna Slovákov menej než Andreja Kisku a volebná účasť bola v druhom kole historicky najnižšia.

Podľa lídra hnutia OĽaNO to všetko znamená, že „mimoriadne veľa ľudí si myslí niečo iné ako ich prezidentka, že mimoriadne veľa ľudí necíti, že reprezentuje ich názory.“

Matovič preto prosí Čaputovú, aby sa „snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru, SNS“, ale aj s nevoličmi.

„Ak to Zuzana nedokáže a spolu s ľuďmi jej blízkymi budú na týchto jej nevoličov pozerať zvrchu, budeme veľmi nemilo prekvapení vo voľbách parlamentných v marci 2020,“ napísal Matovič.

Zahraničie jasá

O zvolení Čaputovej informovali takmer všetky veľké zahraničné médiá. BBC informuje o prvej slovenskej prezidentke ako o politicky neskúsenej a dodáva, že vďaka nej sa z volieb prezidenta na Slovensku stal „boj dobra so zlom“.

New York Times zase píše, že Čaputovej víťazstvo dáva nádej opozičným silám v strednej Európe, ale aj americký denník pripomína jej nedostatok politických skúseností aj fakt, že sa rozhodla kandidovať až vlani po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ešte pred zvolením písali americké médiá o Zuzane Čaputovej ako o Erin Brokovich, kvôli jej aktivite v boji proti nelegálnej skládke odpadu v Pezinku. Známy český katolícky kňaz a filozof Tomáš Halík ju zase prirovnal k Jane z Arku a nemecké médiá jej zvolenie porovnávajú so zvolením Václava Havla.

Po zvolení Zuzany Čaputovej do funkcie hlavy štátu sa dosluhujúci prezident Andrej Kiska rozhodol založiť vlastnú politickú stranu, aby sa na budúci rok uchádzal o priazeň voličov v parlamentných voľbách.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...