Sme spasení. Hlina sa dohodol s progresívcami. Konečne budeme mať diaľnice a slušné Slovensko

Michal Truban, Miroslav Beblavý a Alojz Hlina (Zdroj: SITA)

Predseda KDH sa zdrží útokov na progresívnu koalíciu PS a Spolu. Už pár hodín má tento sľub aj papierovú formu. Hlinova politická nevyzretosť mu ale bráni vidieť za roh a pochopiť, že v dobách, kedy liberáli na Západe napádajú kresťanské princípy silou buldozéru, je práve verbálne útočenie jeho svätá povinnosť voči voličom.

Spolupráca oboch subjektov žiaľ nie je prekvapením a vychádzala z niekoľkotýždňovej vzájomnej náklonnosti. Taktiež nevylúčili rozšírenie kooperácie v budúcnosti a spoločné vládnutie.

Uzatvorenie zmluvy aj napriek rozkolu v základnom hodnotovom nastavení lídri vysvetľujú tým, že sústrediť sa budú na prieniky v iných otázkach. Akosi im pri tom ušlo, že nekradnutie a stavanie diaľnic je základná výbava politika, nie platforma na nelogické spojenectvo.

Motív Trubanovho zoskupenia pre tento krok by sa dal zhutniť v úvodnej myšlienke pred kamerami. V rozhovore pre médiá krátko po podpise sa nechal počuť, že „väčšina ich voličov chce slušnú politiku“. K tomu pridal kopu uspávacích floskúl a aby sme náhodou nezabudli, slušnosť znovu neskôr zopakoval približne každých 30 sekúnd.

Hlina naopak s veľkou obetou zdôrazňuje, že „niekto vládnuť musí.“ A pokiaľ to nemá byť Kotleba, SMER a SNS, pri pohľade na predvolebnú matematiku jednoducho treba stiahnuť chvost a pridať sa k progresívcom. Kresťanský progresivizmus je síce rovnaký oxymoron ako pravoľavá politika, ale hrozba priam „satanášskej“ trojkoalície predsa ospravedlňuje aj stratu vlastnej integrity a zradu voličskej dôvery.

U Trubana a Beblavého, ktorí držia v rukách opraty, sa tento krok samozrejme pochopiť dá. Hlinu, respektíve jeho percentá, zatiaľ potrebujú. A pokiaľ príde na skutočné lámanie chleba a rozhodovanie o kľúčových otázkach, ich pozícia im dovolí robiť iba minimálne alebo žiadne kompromisy. Skúsenosti s tým majú kresťanské strany v cudzine, ktoré z pozície štatistov iba potupne pozorovali, ako bola vo vládnom kabinete za ich účasti nakoniec pretlačená každá liberálna agenda.

Alojz Hlina mal v kontakte s ľuďmi z PS unikátnu príležitosť predviesť sa v pozícii kresťanského štátnika. Namiesto toho im skočil na lep a zreteľnú obhajobu hodnôt premárnil zvláštnym bľabotaním o čínskych mrakodrapoch a dánskom tuneli v blate, hoci vidina podobných stavebných úspechov je pre kresťanského voliča v tejto dobe asi tak zaujímavá, ako ľadový hokej v rovníkovej Afrike.

Za Hlinove osobné ambície vládnuť stoj čo stoj, maskované nutkavou potrebou prispieť k všeobecnému blahu, slovenský konzervativizmus podľa všetkého zaplatí vysokú cenu.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...