Ženú USA Irán k získaniu atomovky?

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Irán opäť začal s obohacovaním uránu, prekročil jadrovou dohodou stanovenú úroveň obohatenia uránu z 3,67% na 4,5% ako aj hranicu povolených 300 kg zásob uránu. Všetko teraz nasvedčuje tomu, že Irán sa snaží dosiahnuť 20% úroveň obohatenia uránu. To je podľa expertov už len krôčik od 90-percentného obohatenia, ktoré sa považuje za urán zbraňovej kvality. Islamská republika sa tak snaží donútiť Európu, aby vyvíjala väčší tlak na USA pri riešení situácie, ktorá nastala po vypovedaní jadrovej dohody Washingtonom a znovuzavedením sankcií.

USA medzičasom prinútili Britov v Gibraltári zhabať tanker s iránskou ropou smerujúci do Sýrie. To môžeme bez problémov zaradiť do série provokácií vedúcich ku konfrontácii dvoch strán.  Washington svojimi nelogickými krokmi ako vypovedanie jadrovej dohody a eskaláciou napätia v Hormuzskom prielive tlačí Irán do zúfalých činov.

Je jasné, že Irán bude „napínať svaly“ a preto sa každá eskalácia napätia stretne s odpoveďou z Iránu. Ten naozaj nemá príliš kam cúvnuť, keďže vyjednaná dohoda bola kompromisným riešením všetkých strán. Navyše, podľa posledných informácií Irán začal sťahovať svoje jednotky zo Sýrie, čo bolo jednou z vedľajších podmienok prezidenta Trumpa pri otvorení rokovaní s Iránom o novej dohode. Nie je jasné, či Irán tieto jednotky sťahuje, lebo sa pripravuje na vojnu alebo ide o kompromisné gesto. Jedno je však jasné, každou ďalšou eskaláciou sa Blízky východ blíži čoraz bližšie k novému konfliktu.

Na stole je aj alternatíva, pri ktorej Irán získa atómovú bombu. Následná reakcia môže mať dve podoby. Prvá bude preventívny útok na zariadenia, kde sa jadrový arzenál Iránu bude nachádzať. Avšak, v tejto alternatíve hrozí odvetný jadrový útok Iránu, pokiaľ teda nebudú všetky iránske zbrane zničené.

Alternatíva druhá, omnoho viac pravdepodobnejšia, je, že Irán sa stane členom jadrového klubu a tým pádom získa obrovskú výhodu pri zabezpečovaní vlastnej obrany. Existujú analytici a politici, ktorí sa obávajú zisku atómovej bomby Iránom. Argumentujú tým, že by Irán tieto zbrane využil ako donucovací prostriedok, či prípadne ich použil proti Izraelu.

Tu spomenutí odborníci zabúdajú na logiku vzájomného zaručeného sebazničenia. Tak ako Severná Kórea nechce použiť atómovú bombu na nikoho zo svojich susedov, tak ani Irán. Obe krajiny by jednoducho jadrovou odvetou zapríčinili svoje sebazničenie. Preto ambícia získať atómovú bombu ako útočnú zbraň jednoducho nemá logiku. Pokiaľ teda existujú v opozícii mocnosti, ktoré majú omnoho vyspelejšie a početnejšie arzenály, ako by Irán momentálne získal a takto to zrejme aj navždy ostane. To čo získa Irán jadrovými zbraňami je vyššia šanca na uchovanie si vlastnej suverenity a autonómia v obrane. A to by de facto znamenalo porážku amerického establišmentu pri jeho niekoľko desaťročí trvajúcej snahe o zmenu režimu v Iráne.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...