Anticena Homofób roka poputuje do rúk Harabina. Chce si ju prevziať osobne

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Víťazom verejnej ankety Homofób roka 2018 sa stal sudca Najvyššieho súdu a neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Podľa vlastných slov s tým problém nemá, naopak, je na to hrdý.

Organizátorom ankety, ktorá má v našich končinách už niekoľkoročnú tradíciu, bol Inštitút ľudských práv (IĽP) v spolupráci s organizáciou Dúhové Slovensko. Hlasovať bolo možné na oficiálnom webe inštitútu a do projektu sa zapojilo približne 40,000 ľudí.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram – zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 percentá, čo predstavuje podiel homosexuálne orientovaných osôb v populácii.

Okrem Harabina sa medzi nominantami nachádzal aj Róbert Mistrík a traja cirkevní predstavitelia. Kňaz Marián Kuffa, katolícky biskup Milan Chautur a trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Sudca si ako jeden z mála plánuje cenu prevziať osobne a v prítomnosti širšej rodiny. „Odovzdanie ceny aktivistami navrhujem realizovať v liečebnom dome Rubín v Dudinciach, kde som na pooperačnej rehabilitácii v prítomnosti kúpeľných hostí, ktorí určite privítajú možnosť oceniť aktivistov búrlivým potleskom,“ napísal na svojom facebookovom profile.

Iné miesto navrhuje predstaviteľka IĽP Alena Krempaská. Harabina by pri tejto príležitosti rada videla na Dúhovom pride v Bratislave, aby mohol svoje postoje „vyargumentovať pred účastníkmi a účastníčkami.“

Za tento výrok…

Výhru v siedmom ročníku ankety Harabinovi priniesol výrok o tom, že „nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s ústavou.”

Sudca však upozornil na skutočnosť, že inkriminovaná časť citátu bola vytrhnutá z kontextu a ten bol nasledovný.

“Mojím cieľom bolo upriamiť pozornosť na fakt, že počas experimentálneho školského predmetu – Životológia – napríklad na Základnej škole v Pezinku, prednášali žiakom o svojom živote dvaja partneri, homosexuáli, o čom obsiahlejšie píšem aj vo svojej knihe Srdcom a svedomím, čo tvrdím, a bez najmenších pochybnosti sa nemýlim, je v rozpore s Ústavou SR. Tak za tento pravdivý výrok ma ocenili ako homofóba roka,” vysvetlil Harabin.

Anticenu kritizujú aj vlastní

Odovzdávanie podobných vyznamenaní sa častokrát stretáva s kritikou. Odporcovia upozorňujú na fakt, že neraz sú predmetom ankety aj nezávadné výroky, ktoré s nenávisťou voči menšinám nemajú nič spoločné a že takéto „pečiatkovanie“ nepohodlných osôb určite nenapomáha k odstráneniu predsudkov či k rozvoju spoločenského dialógu medzi liberálmi a konzervatívcami.

Tento paradox si všimol aj Martin Macko, hlavný protagonista Iniciatívy Inakosť, ktorej agenda sa týka práv LGBT osôb.

„Takáto anketa má približne rovnaký prínos pre ľudské práva LGBTI ľudí, ako by mala anketa Zločinec roka pre potláčanie kriminality. Čiže žiadny, možno dokonca kontraproduktívny, keďže zameriava pozornosť zlým smerom. Naopak v organizáciách združujúcich LGBTI ľudí alebo presadzujúcich ich práva veríme, že zmysel má oceňovať ľudí, ktorí môžu byť pozitívnym príkladom pre ostatných,“ vyjadril sa v nedávnej minulosti riaditeľ organizácie.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...