Gény, inteligencia, kriminalita. Vedec skúmal citlivé témy, univerzita ho vyhodila

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Mladý sociológ a absolvent univerzity v Oxforde Noah Carl sa na svojom pracovisku neohrial ani rok. Len krátko po tom, ako vlani v lete prešiel na univerzite Cambridge výberovým konkurzom spomedzi 943 kandidátov, si musí opäť hľadať nové miesto.

Osudné sa 29 ročnému výskumníkovi, ktorý podporuje Brexit a sprísnenie imigračných pravidiel, stalo publikovanie viacerých kontroverzných prác. Zaoberal sa v nich vzťahom medzi génmi a inteligenciou, kriminalitou migrantov, rozdielmi vo verbálnej inteligencii amerických demokratov a republikánov či vývojom IQ v rôznych častiach Spojeného kráľovstva.

Snaha odporcov sa vyplatila

Carlove výsledky vyvolali celosvetovú odozvu a v otvorenom liste sa proti nim ohradilo 1400 signatárov. Sú medzi nimi študenti, ale aj pedagógovia. Tí bez potreby akejkoľvek vedeckej polemiky označili závery týchto prác za „eticky podozrivé“ a „metodologicky pochybné“. Mnohí pri tom ani nepôsobia v predmetnom odbore, v ktorom Carl získal titul PhD.

Kritici tiež upozornili, že takéto výskumy nesúce sa v duchu „rasistickej pseudovedy“, už využívajú krajne pravicové skupiny na podporu svojej agendy.

Tlak vo vnútri fakulty ale aj naliehanie širšej verejnosti nakoniec vyústilo do vedcovho vyhodenia. „Rozmanitosť a inkluzívnosť sú základnými hodnotami školy a odporujeme rasizmu a náboženskej nenávisti. Musíme sa poučiť v tom, ako demonštrujeme dôležitosť týchto hodnôt a podnikneme kroky na to, aby sme napravili škody, ktoré boli spôsobené na našej univerzite,“ povedal v tejto súvislosti Matthew Bullock z vedenia fakulty.

Podpora pre Carla

„Žijeme v čase, keď je akademická sloboda ohrozená ideológmi a aktivistami všetkých presvedčení,“ začínajú úvod kontrapetície Carlovi podporovatelia, ktorých sa taktiež nazbierali stovky z celého sveta. Ďalej v texte zdôrazňujú, že ak má akademik problém s metodikou a konkrétnymi závermi, mal by kontrovať prostredníctvom zavedených postupov a vecne – napríklad vo vedeckom časopise.

Mladý výskumník však boj za svoju česť a akademickú slobodu ako takú, nevzdáva. Preto na internete spustil zbierku a výťažok z nej chce použiť na obranu súdnou cestou. Do dnešného dňa sa mu podarilo zhromaždiť takmer 80-tisíc dolárov.

Carl v popise zbierky ozrejmuje, že študentskí a akademickí „aktivisti“ boli hnaní opozičnou ideológiou, operovali s nepodloženými tvrdeniami, dezinterpretovali jeho skutočné názory a nikdy sa nepokúsili vypočuť jeho časť príbehu.

„V tomto momente ste možno očakávali, že St. Edmund’s College (súčasť Cambridge, kde vedec pôsobil, pozn. red. ) vystúpi na obranu mojej akademickej slobody. Koniec koncov, úlohou univerzity je preskúmať kontroverzné témy a diskutovať o kontroverzných myšlienkach. Namiesto toho začali dve vyšetrovania: jedno ohľadne mojej osoby a druhé týkajúce sa procesu môjho vymenovania,“ píše mladý vedec.

„Nie je to o tom, či súhlasíte s mojím výskumom alebo s mojimi politickými názormi. Ide o ochranu slobody prejavu a o postavenie sa aktivistom, ktorí sa snažia kontrolovať naše univerzity,“ uzatvára Carl.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...