Vysoké posty EÚ dostanú politici z jadra. My, štáty periférie, „máme smolu“

Vlajka EÚ (Zdroj: Pixabay.com)

Maroš Šefčovič a Peter Pellegrini nezískali v štruktúrach EÚ posty, o ktorých sa v posledných dňoch v spojení s ich menami špekulovalo. Medzi vybraných kandidátov patria politici zo Západnej Európy, čo môže signalizovať hneď viacero vecí.

Posledné zloženie euro-komisárov bolo viac orientované na perifériu únie. Pripomeňme, že Donald Tusk, Frederica Mogherini alebo Maroš Šefčovič boli kandidáti mimo pomyselného „jadra“. Zaujímavosťou taktiež je, že súčasná nominácia nereflektuje dohody lídrov najsilnejších krajín EU. Tí sa dohodli na ostrieľanom holandskom politikovi Fransovi Timmermansovi ako prezidentovi Komisie a na čelo Európskeho parlamentu sa mal postaviť šéf frakcie európskych ľudovcov Manfred Weber. Miesto toho z 50 hodinového rokovania vzišla nominácia s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyenovou na poste predsedníčky Európskej komisie. Európskej rade, ktorá združuje lídrov krajín EÚ, má predsedať belgický premiér Charles Michel. Zahraničnú politiku EÚ by mal riešiť španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell a Európsku centrálnu banku bude viesť Francúzka Christine Lagardeová.

Otázne je, či vybraní kandidáti majú poslať signál na perifériu, že sa jej v žiadnom prípade neoplatí spájať za účelom vyššieho výtlaku pri konečnom rozhodovaní. Alebo, že krajiny jadra získajú z Únie viac ako „rebelujúca“ periféria. Možno naozaj len ide o ťažko rodiaci sa konsenzus predstaviteľov rozličných ideových smerov EU, lobby a animozít jednotlivých predstaviteľov členských štátov a komisie.

To, čo si však celkom pýta pozornosť je fakt, že Európskej komisii bude šéfovať ministerka obrany Nemecka. Môže to znamenať ozajstný dôraz na obrannú politiku EU. Minimálne z hľadiska lobby. Avšak, či je autonómna obranyschopnosť Európskej únie realizovateľná, sa dozvieme pravdepodobne čoskoro. V ceste nám stojí konsenzus členských štátov, enormné výdavky na takúto úlohu, čas a v neposlednom rade náš verný spojenec z Washingtonu. Tomu mimoriadne vyhovuje závislosť Európy na americkej sile a pokiaľ mu takýto krok EU nebude vyhovovať môže ho stopnúť buď priamo, alebo prostredníctvom krajín ako Poľsko, ktoré sú otvorene lojálnejšie k USA ako k EU. V každom prípade sa máme na čo tešiť.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...