Aktivistka doviezla do Talianska migrantov. Nemecko ju obhajuje, ale Salvini má iný názor: Je to vojnový zločin

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay,com)

Hrdinka alebo pašeráčka ľudí? Reč je o 31-ročnej Nemke, ktorá sa cez víkend dostala do moci talianskych orgánov pre podozrenia z porušenia hneď niekoľkých tamojších zákonov. Kauza, testujúca nekompromisný postup ministra vnútra Mattea Salviniho proti nelegálnemu prekračovaniu hraníc, sa okamžite stala predmetom verejnej debaty naprieč celým kontinentom.

Jej počiatok siaha k 12. júnu, kedy kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Racketeová z rovnomennej humanitárnej organizácie Sea-Watch pri pobreží Líbye vyzdvihla 53 migrantov.

13 Afričanov po niekoľkých dňoch plavby smerom k Európe dostalo povolenie vstúpiť na územie Talianska zo zdravotných a humanitárnych dôvodov. Zvyšným štyrom desiatkam, spolu s posádkou plavidla, táto možnosť poskytnutá nebola.

Aj napriek absencii povolenia sa kapitánka napokon rozhodla zakotviť v prístave na ostrove Lampedusa, pričom došlo k zrážke s plavidlom finančnej polície. Za tieto skutky bola bezprostredne na to zatknutá a aktuálne jej hrozí pokuta 50-tisíc eur a trest odňatia slobody vo výmere až 15 rokov.

“Môj život bol ľahký, mohla som študovať na troch univerzitách, som biela, Nemka, narodila som sa v bohatej krajine a so správnym pasom. Je mojou povinnosťou pomôcť im,“ objasňovala svoju motiváciu vzdorovať taliansky zákonom Racketeová, ktorá predtým pracovala v Greenpeace a zúčastnila sa niekoľkých polárnych expedícií.

Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Portugalsko a Luxembursko po medializácii prípadu vyjadrili ochotu migrantov prijať a na podporu kapitánky odštartovali aj prvé finančné zbierky. Vďaka iniciatíve nemeckých televíznych moderátorov Jana Böhmermanna a Klaasa Heuferaa-Umlafa, bolo vyzbieraných dohromady vyše 700-tisíc eur. Prostredníctvom inej zbierky v Taliansku zase ľudia prispeli viac ako pol milióna.

Kým proimigračný tábor oslavuje Nemku ako hrdinku zachraňujúcu životy, opačná strana na čele s Matteom Salvinim, ktorý počínanie kapitánky označil za „kriminálny čin a vojnový zločin“, zase vraví o účelovom hraní na city, ľavičiarskej propagande a tolerovaní porušovania zákonov.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..