Matovič o Kiskovej koalícii: Takéhoto mačkopsa by kopa ľudí nevolila

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Opozičné strany Za ľudí, Sloboda a Solidarita a koalícia Progresívne Slovensko/Spolu sa nedohodli na spoločnej koalícii do parlamentných volieb 2020. Na tlačovej besede to potvrdil líder strany Za ľudí Andrej Kiska. Podľa šéfa OĽaNO je takéto spájanie hlúpe a Kiskov nápad označil za mačkopsa, ktorého by množstvo ľudí nevolilo.

Exprezident dodal, že jeho strana pôjde do volieb samostatne. Kiska trval na tom, aby sa okrem PS/Spolu, Za ľudí a SaS spojili do bloku aj ďalšie opozičné strany KDH a OĽaNO.

Kiska naznačil, že v užšej koalícii PS/Spolu, Za ľudí a SaS nevidí zmysel, pretože by nezabránila možnému prepadnutiu hlasov OĽaNO a KDH, ktoré sa v prieskumoch pohybujú okolo piatich percent potrebných na vstup do parlamentu.

„Ja som presvedčený, že by sme porazili stranu Smer-SD, ak by sme sa spojili s koalíciou PS/Spolu. Ale načo byť víťazom volieb, keď potom demokratická opozícia nebude schopná zostaviť vládu. Podstatné je mať 76 miest v parlamente,“ vyhlásil Kiska.

Spojenectvo Za ľudí, SaS a PS/Spolu chcel podľa neho najmä predseda SaS Richard Sulík, ktorého strane tiež podľa prieskumov hrozí, že nezíska potrebných päť percent.

Líder KDH Alojz Hlina však už v sobotu po schválení kandidátky ohlásil, že jeho strana chce ísť do volieb samostatne. Veľkú koalíciu odmietol na svojom Facebooku aj šéf OĽaNO Igor Matovič.

„Je to hlúpy návrh, lebo kopa ľudí by (bohužiaľ) tak širokého mačkopsa nevolila,“ tvrdil a odvolal sa na to, že v roku 1998 spojená strana SDK Mikuláša Dzurindu získala vo voľbách menej percent, než mali predtým zakladajúce strany v prieskumoch.

— SITA/Redakcia

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...