Veľká koalícia nebude. Kiska sa nechce spájať s nikým, hovorí Hlina. Matovič ju označil za mačkopsa

Michal Truban, Miroslav Beblavý, Alojz Hlina a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Opozičné strany Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a koalícia Progresívne Slovensko/Spolu sa nedohodli na spoločnej koalícii do parlamentných volieb 2020. Na tlačových konferenciách to potvrdili šéf strany Za ľudí Andrej Kiska aj predseda SaS Richard Sulík. Líder strany Za ľudí trval na tom, aby sa okrem PS/Spolu, Za ľudí a SaS spojili do bloku aj ďalšie opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Za ľudí i SaS zároveň ohlásili, že do volieb pôjdu samostatne.

Kiska naznačil, že v užšej koalícii PS/Spolu, Za ľudí a SaS nevidí zmysel, pretože by nezabránila možnému prepadnutiu hlasov OĽaNO a KDH, ktoré sa v prieskumoch pohybujú okolo piatich percent potrebných na vstup do parlamentu. „Ja som presvedčený, že by sme porazili stranu Smer-SD, ak by sme sa spojili s koalíciou PS/Spolu. Ale načo byť víťazom volieb, keď potom demokratická opozícia nebude schopná zostaviť vládu. Podstatné je mať 76 miest v parlamente,“ vyhlásil Kiska. Spojenectvo Za ľudí, SaS a PS/Spolu chcel podľa neho najmä predseda SaS Sulík, ktorého strane tiež podľa prieskumov hrozí, že nezíska potrebných päť percent.

„Strana Sloboda a Solidarita spravila všetko preto, aby sa demokratická opozícia spojila už pred voľbami,“ reagoval Sulík. Kiska podľa neho zavrhol možnosť vzniku štvor- alebo až päťkoalície napriek tomu, že pred mesiacom navrhol vytvorenie širokej koalície. „Táto možnosť sa naskytla dnes, keď do úvahy prichádzalo štyri alebo dokonca až päť strán. Komunikovalo sa aj s Igorom Matovičom, ktorý bol ochotný sa pridať, ak by bol všeobecný záujem,“ skonštatoval Sulík a potvrdil, že jeho strana pôjde do volieb samostatne.

Sulík sa podľa svojich slov nebojí toho, že by sa SaS nedostala po voľbách do parlamentu a pripomenul prieskumy spred štyroch rokov, keď sa pravicová strana nachádzala pod hranicou zvoliteľnosti. Ďalej uviedol, že napriek stroskotaniu pokusu vytvoriť koalíciu majú s opozičnými stranami dobre vzťahy a verí v spoluprácu po voľbách. Potvrdil tiež, že za volebného lídra opozičnej koalície zvažovali bývalého prezidentského kandidáta Roberta Mistríka. O možnom spojení SaS a koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu uviedol, že „Progresívne Slovensko je ľavicová strana, my sme pravicová strana a len s nimi ísť do koalície si myslím že by uškodilo aj im, aj nám“.

Líder KDH Alojz Hlina už v sobotu po schválení kandidátky kresťanských demokratov ohlásil, že jeho strana chce ísť do volieb samostatne. Dnes na Facebooku Kiskovi vyčítal, že trval na účasti KDH v koalícii. „Je škoda pre Slovensko, že nedôjde k spojeniu časti opozície. V strane Za ľudí to vedia tiež a keďže nechcú niesť zodpovednosť za to, že kvôli nim nedošlo k spojeniu časti opozície a vytvoreniu potenciálneho víťaza volieb, hľadajú vinníka. Prosil som pána Kisku, aby KDH do týchto procesov nevťahoval. Škoda, že sa mu to nedarí,“ tvrdil Hlina a dodal, že Andrej Kiska sa „nechce spájať s nikým a už vôbec nie s ďalšími piatimi stranami, ako to navrhuje v takzvanom Bloku zmeny.“

Veľkú koalíciu odmietol na svojom Facebooku aj šéf OĽaNO Igor Matovič. „Je to hlúpy návrh, lebo kopa ľudí by (bohužiaľ) tak širokého mačkopsa nevolila,“ tvrdil a odvolal sa na to, že v roku 1998 spojená strana SDK Mikuláša Dzurindu získala vo voľbách menej percent, než mali predtým zakladajúce strany v prieskumoch.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...