SaS v problémoch: Nicholsonová požiadala o stopnutie členstva

Lucia Nicholsonová (Zdroj: SITA)

Lucia Ďuriš Nicholsonová požiadala o pozastavenie členstva v SaS. Ide o ďalší prípad potvrdzujúci veľké preskupovanie síl a zmeny v širšom liberálnom a opozičnom tábore. Niektorým hnutiam ubúda voličská základňa, iné prichádzajú o poslancov na úkor nových subjektov, ďalšie oživujú svoju dlhoročnú účasť na politickej scéne novými tvárami a v neposlednom rade sme svedkami aj explicitných či menej nápadných konfliktov vo vnútri samotných strán.

S posledným uvedeným príkladom sa momentálne borí aj strana Sloboda a Solidarita. Vyzerá to tak, že dlhoročný pracovný vzťah Lucie Ďuriš Nicholsonovej a šéfa Richarda Sulíka, ktorý laická i odborná verejnosť vnímala skôr ako pragmatický než ako výsledok ideálnej názorovej zhody, vyústil do prerušenia liberálkinho členstva v strane. Požiadala o neho s účinnosťou do 31.12.2019.

Hoci podľa jej vyjadrení nejde o ťah tak závažný, ako sa na prvý pohľad javí, ťažko sa stotožniť s faktom, že médiá, ktoré sa včera správy vo veľkom chytili, iba tvoria búrku v pohári vody.

Lucia Ďuriš Nicholsonová na svojom facebookovom profile k téme napísala, že pozastavenie členstva v strane je záležitosťou „dočasnou“ a proces chcela absolvovať „diskrétne“. Pozornosti tlače ale kauza neunikla.

Ako podnet na tento krok uviedla čerstvá europoslankyňa dôvody, ktoré „sú o hodnotách a princípoch a o spravodlivosti a férovosti, čo sú pre mňa najväčšie méty v živote. Tie dôvody pozná aj SaS.“

„Potrebujem si vo veľa veciach poupratovať a z nadhľadu sledovať situáciu v politike, predovšetkým v SaS, aby som potom vedela vykročiť tou správnou nohou k najdôležitejším voľbám, aké nás čakajú,“ informuje ďalej Ďuriš Nicholsonová s narážkou na najbližšie parlamentné voľby.

Podľa jej slov sa meniť svoje politické pôsobisko nechystá, ale potrebuje čas na premyslenie, či jej princípy a hodnoty korelujú s filozofiou strany. Viac záležitosť nekomentuje, nakoľko nechce „škodiť značke SaS.“

Spolustranníci nadšení nie sú

„Lucia požiadala o pozastavenie členstva v SaS a ako dôvod uviedla, že nebola zvolená do Republikovej rady,“ nechala sa počuť v strede týždňa podpredsedníčka SAS Jana Kiššová.

Kolegyňa Natália Blahová taktiež vidí za krokom liberálky skutočnosť, že po voľbách do Republikovej rady obišla kvôli malému počtu hlasov naprázdno.

„Je to smutné, že sa to stalo tesne po eurovoľbách, kampaň nebola lacná a Lucia sa dostala do europarlamentu. Mne sa to zdá od nej nevďačné,“ ozrejmila aj iný aspekt kauzy Blahová.

Líder strany Richard Sulík pre Hospodárske noviny zdôraznil, že nie je pravda, že by Nicholsonová niekam odišla, nakoľko o pozastavení jej členstva ešte musí rozhodnúť Republiková rada.

Navyše to považujeme za internú záležitosť a budeme informovať, keď bude o čom,” uzavrel politik.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...