Danko a Blaha sa povadili s Poliačikom. Pre prinavrátenie hlasovacích práv Rusku

Andrej Danko (Zdroj: SITA)

Len včera sme informovali o opätovnom priznaní hlasovacieho práva Rusom v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a už krátko na to sa predmetná udalosť stala jadrom sporu slovenských politikov. V prestrelke, ktorá odštartovala ešte neskoro v noci, sme sa okrem iného dočkali nadávok do „trapkov“ či „ruských agentov.“

Z jednej i druhej strany bolo ohľadne kauzy vyrieknutých podstatne viac slov, ako by si vzhľadom na svoju relatívnu banálnosť zaslúžila a preto čitateľom dlhujeme zoštíhľujúce vysvetlenie.

Dva dni po oficiálnom hlasovaní jednotlivých delegácii sa v Štrasburgu objavilo vyhlásenie odporujúce oficiálnemu výsledku. Vyslaní poslanci z Estónska, Gruzínska, Lotyšska, Litvy, Poľska a Ukrajiny, teda zo štátov, kde je silný protiruský naratív jednou z hlavných štátnych politík, v ňom Radu Európy kritizujú za porušenie svojich základných hodnôt a stratu dôvery.

K vyhláseniu menovaných štátov sa pripojil aj náš delegát v pozícii náhradníka Martin Poliačik, ktorý s krokom rehabilitácie Ruska nesúhlasil a ako jediný zo štvorice Slovákov, ktorú spolu s ním tvorí Pavol Goga, Ľuboš Blaha a Radovan Baláž, hlasoval proti.

Blaha: Poliačik neznamená celá republika

Okolo polnoci zo stredy na štvrtok poslanec Ľuboš Blaha na Poliačikov podpis v kontravyhlásení upozornil s tým, že takáto iniciatíva jednotlivca vytvára zdanie, že ide o oficiálny postoj celej slovenskej delegácie. Pre posilnenie svojho tvrdenia podotkol, že v hlavičke daného dokumentu sa otvorene spomína Slovenská republika.

„Predmetné vyhlásenie prevzala veľká časť svetových médií ako signál, že spomínané krajiny, vrátane Slovenskej republiky, opustili Parlamentné zhromaždenie Rady Európy na protest proti tomu, že Ruská federácia získala späť svoje práva,“ píše Blaha a Danko v deklarácii, v ktorej ešte raz objasňujú platné stanovisko našej krajiny.

„Poslanec Poliačik svojim podpisom pod vyhlásenie, ktoré poškodilo dobré meno Slovenskej republiky v zahraničí a vytvorilo klamlivý dojem, že Slovenská republika sa zapája do nezmyselného protiruského ťaženia,“ uvádza sa ďalej.

K závere deklarácie Danko a Blaha píšu, že navrhnú odvolanie liberála z postu člena Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy, s čím by sa museli obrátiť na stranu SaS, ktorá ho na túto funkciu nominovala, nakoľko jej vtedy patrilo 1 delegátske kreslo.

Poslanec Progresívneho Slovenska sa bráni

„Pripojením sa k spoločnému vyhláseniu kolegov a kolegýň som reprezentoval len sám seba a určite nie je možné z toho odvodzovať stanovisko Slovenskej republiky,“ kontruje Poliačik, načo ho Blaha nazval „trapkom“, ktorý sa teraz vyhovára.

„Na moje odvolanie neexistuje iný dôvod než nepokoj ruských agentov Blahu a Danka kvôli slobodne vyjadrenému názoru. Ak budem zajtra naozaj odvolaný, bude tým porušený Štatút Rady Európy v niekoľkých bodoch,“
píše následne na svojom facebookovom profile.

Problém nafúkla iba zlá komunikácia

Klišé o tom, že pravda leží niekde na pomedzí, žiaľ treba v tomto prípade zopakovať.

V prípade liberálneho poslanca je vhodné dvakrát premyslieť svoj podpis pod akýkoľvek protiruský ideologický dokument a ignorovať, čo skutočne rovnocenné členstvo v Rade Európy prináša radovým ruským občanom.

Na opačnej strane by bola na mieste zdržanlivosť zástupcov koalície, nakoľko oficiálny postoj Slovenska je manifestovaný v kladnom hlasovaní a pokiaľ ho podkopáva nezodpovedná práca novinárov a vôbec všetkých, ktorí ho prekrútia na tak chabom základe ako podpis jedného delegáta v nezáväznom dokumente, nie je to dôvod na novú deštruktívnu zákopovú vojnu na domácom fronte.

Poliačik môže de facto podpisovať čo chce, de iure sa ale musí podriadiť demokratickému rozhodnutiu väčšiny.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Danko: Schôdza parlamentu skončí dnes alebo v stredu

Danko: Schôdza parlamentu skončí dnes alebo v stredu

Schôdza parlamentu nebude pokračovať počas volebného moratória. Mala by skončiť dnes alebo najneskôr v stredu 26. februára. Informoval o tom predseda parlamentu Andrej Danko zo Slovenskej národnej strany (SNS). „Nebudem narúšať priebeh moratória,“ vyhlásil Danko. Volebné moratórium pred..