Daň pre internetové giganty má Česku priniesť stovky miliónov. Danko to chce zaviesť aj u nás

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Česká republika jednohlasne zaviedla novú digitálnu daň pre veľké internetové spoločnosti. Má sa zamerať na firmy, ktoré majú väčší obrat ako 750 miliónov eur. Predseda parlamentu Andrej Danko by chcel podobnú daň presadiť aj na Slovensku. Tvrdí, že tieto spoločnosti len inkasujú príjmy z reklamy a neplatia takmer žiadne dane.

Česká vláda v pondelok schválila zavedenie novej dane pre veľké internetové spoločnosti. Sadzba bude platiť pre spoločnosti s obratom nad 750 miliónov eur a predstavuje 7 % daňové zaťaženie. Dotkne sa takých firiem ako Amazon, Apple, Facebook a Google.

Nový zákon vstúpi do platnosti začiatkom nového roka a predpokladá sa, že prinesie krajine 200 miliónov eur ročne (približne 5 miliárd českých korún).

Daň z obratu

Nejde však o daň zo zisku, ale z obratu, a zdaňuje služby ako umiestňovanie cielenej reklamy na internetových stránkach, predaj dát o užívateľoch alebo rôzne spoplatnené internetové služby sociálnych sietí.

Súvisiaci článok:

Hľadáte prácu? Amazon má 250 voľných miest. Stúpne aj mzda

Nová daň sa taktiež dotkne aj niektorých zdieľaných služieb, ako sú Uber alebo Airbnb. Ide o spoločnosti, ktoré prevádzkujú aplikácie alebo stránky, cez ktoré si ľudia medzi sebou poskytujú služby za úplatu.   

Digitálna daň aj na Slovensku?

Podobnú daň si vie predstaviť aj predseda parlamentu Andrej Danko. „Nie je predsa možné, aby veľké internetové giganty na Slovensku len inkasovali príjmy z reklamy a neplatili takmer žiadne dane. Preto vyzývam ministra financií aj predsedu vlády, aby zaviedli digitálnu daň,“ povedal Danko.

Viceprezident pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Google Karan Bhatia uviedol, že spoločnosť je v priemere globálne zdanená na úrovni 23 %. „Väčšina týchto daní je splatná v Spojených štátoch, kde náš biznis vznikol a kde vyvýjame väčšinu našich produktov a služieb,“ povedal. Oficiálne tržby Googlu na Slovensku boli vlani 1,5 milióna eur.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..