Ukrajina sa hnevá: Rusku vrátili hlasovacie právo v Rade Európy. Blahu zase naštval list z USA

Rada Európy (Zdroj: SITA)

Rusko dostalo späť svoje hlasovacie právo v Rade Európy, o ktoré prišlo ešte pred piatimi rokmi v súvislosti s konfliktom u našich východných susedov a anexiou Krymského polostrova. Návrh bol poslancami zhromaždenia odklepnutý v pomere 118:62 v noci z pondelka na utorok. Za hlasovali aj delegáti silných krajín ako Francúzsko či Nemecko.

Bezprostredne po odňatí práv v roku 2014 vzťahy medzi Ruskom a organizáciou ochladli a krajina odmietla vyplácať svoj 33 miliónový podiel na jej rozpočte.

Zásluhu na kladnom rozhodnutí parlamentného zhromaždenia (PZ) mohli mať aj hrozby Ruska, ktoré nebolo spokojné so svojim degradovaním a zvažovalo aj odchod z organizácie ako takej.

To by malo pre radových Rusov za následok stratu prístupu k Európskemu súdu pre ľudské práva, ktorý rieši porušenia Európskeho dohovoru o ochrane základných ľudských práv a slobôd z roku 1950.

Na riziká možného zamedzenia prístupu k tejto súdnej inštitúcii upozornil aj Holandský helsinský výbor, ktorý sa zaoberá ľudskoprávnou agendou. „Odchod Ruska z Rady Európy by Rusom odoprel ochranu spravodlivosti poskytovanú súdom a zhoršil by v krajine ľudské práva,“ zaznelo v jeho oficiálnom stanovisku k téme.

Ukrajina cúvla a zrušila účasť v zhromaždení

„Som sklamaný z rozhodnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy o potvrdení hlasovacích práv ruskej delegácie,“ oznámila na svojom facebookovom profile čerstvo zvolená hlava štátu Volodymyr Zelenskyj.

Šéf kyjevskej delegácie Volodymyr Arijev na rovnakej sociálnej sieti informoval, že jeho skupina „sa rozhodla pozastaviť svoju účasť na práci PZ RE s výnimkou záležitostí týkajúcich sa hlasovacích práv Ruska“ a neskôr predložila aj oficiálny protest.

Blahu rozzúril list od Američanov

Dnes pred obedom šéf nášho eurovýboru na internete publikoval video, v ktorom širokej verejnosti oznamuje, že slovenská delegácia sa stala v súvislosti s ruskými hlasovacími právami adresátom listu z ambasády USA.

Podpísaný Aaron Singleterry na margo nového hlasovania žiada, aby sme Rusko nepodporili, nakoľko to predstavuje „zlý signál.“

„Naliehame na Slovenskú republiku, aby Radu Európy využívala na zdôrazňovanie ruského porušovania ukrajinskej suverenity,“ pokračuje autor.

Našu delegáciu dokonca žiada, aby „tento týždeň vydala vyhlásenie, v ktorom vyzve Rusko, aby implementovalo svoje ľudskoprávne záväzky.“

Koaličného poslanca takéto miešanie sa do suverenity nášho štátu nahnevalo. Zároveň upozornil na to, že USA ani len nie sú členskou krajinou Rady Európy, ale iba pozorovateľskou. List od Američanov preto Blaha označuje za „nebotyčnú drzosť.“

„Dajte preč svoje paprče od slovenského parlamentu,“
uzavrel ostro Blaha svoj príhovor.

Na čo slúži Rada Európy?

Táto medzinárodná organizácia združuje európske štáty s cieľom zvýšiť ochranu ľudských práv, harmonizovať legislatívu na starom kontinente, posilniť pluralitnú demokraciu či prispieť k zachovaniu európskej kultúrnej identity.

Rada Európy vznikla v roku 1949, v súčasnosti má 47 členov a jej hlavnými orgánmi sú Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, výbor ministrov (zložený zo šéfov rezortov diplomacie jednotlivých štátov) a parlamentné zhromaždenie.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..