Neplatia dohody, nedôstojné, znie zo Smeru. Nekonečný príbeh voľby kandidátov na ústavných sudcov pokračuje

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Poslanci parlamentu ani na štvrtý pokus nezvolili zvyšných kandidátov, z ktorých by prezidentka Zuzana Čaputová vybrala chýbajúcich šiestich sudcov Ústavného súdu SR. Z tajného hlasovania vzišlo jediné meno – Edita Pfundtner, aj keď koalícia mala byť údajne dohodnutá na zvolení piatich kandidátov. Nestalo sa a voľba sa bude znova opakovať v septembri. V koalícii nastal rozkol.

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) rozdelila vládnu koalíciu. Predseda strany Most/Híd Béla Bugár po neúspešnej voľbe všetkých zvyšných kandidátov uviedol, že bude v rámci koalície navrhovať, aby bolo nasledujúce hlasovanie o kandidátoch na ústavných sudcov verejné a nie tajné, ako to bolo doposiaľ.

Rovnakého názoru ako Bugár je aj líder SNS a predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ale proti je poslanecký klub Smeru, ktorý trvá na tajnej voľbe kandidátov. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek konštatoval, že parlament je opäť bližšie k cieľu doplniť chýbajúcich sudcov na Ústavný súd. Súčasný stav, v ktorom je na ÚS len 7 z 13 sudcov podľa Jarjabka neznamená, že je Ústavný súd nefunkčný.

Jarjabek tvrdí, že by situáciu mohla vyriešiť prezidentka, keby vymenovala zvyšných sudcov z kandidátov, ktorých už parlament zvolil. Zuzana Čaputová však už avizovala, že vymenuje zvyšných sudcov až vtedy, keď bude mať k dispozícii kompletný zoznam kandidátov schválených poslancami. Predseda Smeru Robert Fico podľa Jarjabka už „dávno nechce ísť na Ústavný súd“.

Neplatia dohody

Podľa ďalšieho poslanca Smeru Ľubomíra Petráka zjavne neplatila dohoda a proces voľby kandidátov na ústavných sudcov označil za nedôstojný. Aj Petrák je za to, aby septembrové hlasovanie nebolo tajné.

Jarjabek k dodržaniu údajnej dohody uviedol, že vládna koalícia v niektorých veciach funguje a v niektorých veciach nie, ale ak sa niekto z koaličných poslancov v tajnom hlasovaní pomýlil zámerne, tak podľa neho dohoda skutočne nefungovala.

O verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov hovoril aj poslanec Mosta Tibor Basternák, ktorý uviedol, že poslanecký klub strany Bélu Bugára dúfal v zvolenie piatich kandidátov a nie jedného. Podľa Dušana Tittela z SNS „je dôležité do budúcnosti zmeniť kľúč volieb“ ústavných sudcov.

Od februára na Ústavnom súde SR chýbalo 9 sudcov a poslanci mali zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých by si hlava štátu vybrala. Andrej Kiska vybral z nekompletného zoznamu troch, aby mohlo zasadať aspoň sedem členné plénum ÚS. Po zvolení Radoslava Procházku a Edity Pfundtner za ďalších kandidátov počas dvoch schôdzí zostáva parlamentu zvoliť ešte štyroch. To by sa malo stať až po prázdninách na septembrovej schôdzi parlamentu.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...