Kiska zakladá stranu. Kto by sa mal obávať?

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Súčasný prezident Slovenska Andrej Kiska plánuje po skončení funkcie založiť vlastný politický subjekt. Rovnako potvrdil, že by chcel byť premiérom. „Určite áno. Nešiel by som za predsedu strany, ak by to tak nebolo.“ povedal v relácií Na telo v TV Markíza.

Tieto vyjadrenia sú však značne v rozpore s jeho vyhláseniami spred dvoch rokov, keď tvrdil, že neplánuje zakladať politickú stranu. Rovnako vyhlásil, že neuvažuje o funkcii premiéra. 

Reakcia verejnosti aj opozície na tieto vyjadrenia je zmiešaná. Viac ako polovica ľudí (prieskum Focus pre TV Markíza) ho v politike nechce a myslí si, žeby mal odísť. Najviac si odchod Kisku prajú voliči SNS, ĽSNS a Smeru-SD.

Rozhodnutie kriticky prijala napríklad aj opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorá sa bojí rozdeľovania pravicových voličov. Saskári by uprednostnili, keby Kiska podporil nejakú súčasnú opozičnú stranu. Strach SaS z konkurencie môže byť oprávnený, keďže práve najviac voličov SaS víta správu o novej Kiskovej strane. Po SaS najviac chcú Andreja Kisku v politike voliči OĽaNO, Sme Rodina a Progresívneho Slovenska.

Rovnako dlho nenechali na seba čakať ani reakcie politikov zo súčasnej koalície. Predsedsa parlamentu Andrej Danko komentoval Kiskovo rozhodnutie nasledovne: “Vždy mu hovorím, že sa mu čudujem. Ide do ťažkého boja, je to iné, ako byť v prezidentskom paláci.” Zároveň zdôraznil, že bude dôležité, aby mal transparentné financovanie a nemal svoje meno v názve novej strany.   

Detaily o obsadení novej strany plánuje súčasný prezident zverejniť po 17. júni, po skončení jeho mandátu v prezidentskom paláci.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...