Rybanič už pozná svoj trest. Kaliňákovi sa ospravedlniť nemusí

Filip Rybanič (Zdroj: SITA)

Bývalý asistent poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), Filip Rybanič čelil obvineniam z porušenia bankového tajomstva za to, že v bankových účtoch Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka hľadal a našiel informácie, ktoré následne odovzdal opozícii. Išlo o finančné prevody s firmou B.A. Haus, dnes už odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.

Krajský súd v Bratislave v odvolacom konaní rozhodol, že Rybanič nie je whistleblower (informátor) a jeho trest zmiernil. Bývalý poradca poslanca Jozefa Rajtára dostal trojročnú podmienku s odkladom na jeden rok. Nemusí sa však ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD), ako to bolo v pôvodnom rozsudku.

Súdny senát navyše konštatoval, že postup polície pri prvom vypočúvaní Filipa Rybaniča bol neakceptovateľný.

Rybanič rozsudok hodnotil veľmi dobre. „Súd uznal námietky, ktoré som tvrdil od prvého dňa,“ povedal médiám po vypočutí rozsudku.

Žiaden whistleblower

Súd zamietol tvrdenia, že by Rybanič bol takzvaný whistleblower, teda človek, ktorý vo verejnom záujme informuje o nezákonných praktikách svojho zamestnávateľa. Ako zamestnanec Tatra Banky sa totiž dopustil nelegálneho konania, keď porušil bankové tajomstvo, aby sa dostal k informáciám o účtoch exministrov Kaliňáka a Počiatka.

Nešlo však o informácie o nelegálnom konaní jeho zamestnávateľa, preto nemohol byť Rybanič uznaný za whistleblowera. Podľa senátu išlo o cielené zneužitie prihlasovacích údajov, ktoré banka poskytla svojmu zamestnancovi.

Podľa predsedu súdneho senátu Petra Šramka si whistleblower „nevyberá možnosť odhalenia informácií, ale prichádza k nim náhodne“. Rybanič odhalil prevody státisícov eur na účty bývalých ministrov strany Smer, ktoré im prišli od spoločnosti B.A. Haus, pôvodne založenej Ladislavom Bašternákom. Ten si v súčasnosti odpykáva 5-ročný trest odňatia slobody za daňové podvody. V roku 2012 si Bašternák neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..