Erdogan utrpel v Istanbule bolestivú porážku

Recep Tayyip Erdoğan, prezident Turecka (Zdroj: SITA)

Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tajipa Erdogana utrpela drvivú porážku v opakovaných voľbách primátora Istanbulu. Ekrem Imamoglu z opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) dokázal vyhrať aj v istanbulských okresoch, ktoré boli doposiaľ typickými baštami Erdoganovej strany. AKP tak stratila kontrolu nad Istanbulom prvýkrát po 25 rokoch.

Svojho súpera z Erdoganovej AKP porazil Imamoglu o takmer desať percent a získal si priazeň vyše polovice (54 percent) Istanbulčanov. Kandidát vládnej strany získal 45 percent. Ide o najväčší rozdiel vo voľbách istanbulského primátora za uplynulých 35 rokov.

Imamoglu zvíťazil v Istanbule na druhýkrát. Výsledky marcových volieb, ktoré boli len veľmi tesné, totiž napadla na súde Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja a voľby sa preto museli opakovať.

Po anulovaných marcových voľbách však Imamoglu 18 dní úradoval a aj za tento krátky čas sa jeho tímu podarilo odhaliť obrovské diery v mestskom rozpočte. Deficit mestských verejných financií údajne dosahuje až 4 miliardy dolárov (vyše 3,5 miliardy eur). Podľa opozície je to z veľkej časti vďaka štátnym tendrom, ktoré získali členovia Erdoganovej rodiny.

Ani zrušenie výsledku riadnych volieb prezidentovej strane nepomohlo. Opozičný kandidát v opakovaných voľbách získal ešte väčšiu podporu a bude tak šéfovať najväčšiemu tureckému mestu. To môže znamenať vážnu hrozbu pre vládnu AKP na celoštátnej úrovni.

V Istanbule žije takmer 14 miliónov ľudí, čo je necelá pätina celej tureckej populácie, takže je pochopiteľné, že ide o mimoriadne dôležité mesto aj z politického hľadiska.

Kto vyhrá Istanbul, vyhrá Turecko

Len málokedy sa vo svete stáva, že výsledky regionálnych či komunálnych volieb sú také dôležité a majú taký veľký vplyv na celoštátne dianie ako tentokrát v Turecku.

Pre Erdogana je Istanbul o to dôležitejší, že sa v meste narodil a odštartoval v ňom svoju politickú kariéru. Najprv bol 90. rokoch jeho starostom, čo mu pomohlo stať sa v roku 2003 premiérom a o jedenásť rokov neskôr aj tureckým prezidentom. 

„Ten kto vyhrá Istanbul, vyhrá aj celé Turecko,“ vyhlásil sebavedome po prvej anulovanej voľbe istanbulského primátora Erdogan.

Turecký prezident a jeho strana sa však prerátali, pretože Imamoglu získal na druhýkrát väčšinu podporu aj v takých tradičných baštách AKP, ako sú istanbulské štvrte Fatih, Tuzla či Uskudar. V poslednej menovanej pritom býva aj prezident.

Boj o prežitie

Ak je pravda to, čo tvrdí Erdogan, že ten kto ovládne Istanbul ovládne aj celé Turecko, tak má prezidentova Strana spravodlivosti a rozvoja veľký problém. Opozícia totiž týmto víťazstvom výrazne posilnila svoje postavenie a to pre AKP môže znamenať, že sa jej nepodarí ustáť narastajúci opozičný tlak do riadnych parlamentných volieb naplánovaných až na rok 2023.

Aj keby sa tureckej opozícii v najbližších parlamentných voľbách podarilo poraziť AKP, tak nie je vôbec isté, či sa podarí natrvalo odstaviť Erdogana od moci. Turecký prezident totiž významne ovplyvňuje politickú scénu v krajine už vyše 20 rokov. Za dekádu vo funkcii premiéra a ďalších 5 rokov v prezidentskom kresle sa mu podarilo oklieštiť opozíciu aj médiá kritické voči vláde.

Za viaceré kroky potláčajúce slobodu prejavu aj ľudské práva v Turecku si Erdogan vyslúžil medzinárodnú kritiku a viacerí svetoví komentátori označujú jeho vládu za autoritársku. Opozícii, ktorá roky nemala šancu na zviditeľnenie sa v štátom prísne kontrolovaných médiách, priniesol úspech v Istanbule pozornosť zahraničia a už nebude také jednoduché ju umlčať.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič. Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z..