Majiteľ denníka SME aj Beblavého združenie. Pozrite sa na zvláštne financovanie eurokampane strany Spolu

Miroslav Beblavý (Zdroj: SITA)

Na transparentný účet strany Spolu prišli pred marcovými eurovoľbami viaceré zvláštne dary. Upozornil na to portál glob.sk.

Najväčší jednorazový príspevok vo výške 15-tisíc eur darovala akciová spoločnosť PSIS (Prvá slovenská investičná skupina), ktorá je väčšinovým vlastníkom (60%) spoločnosti Petit Press a.s. Tá vydáva denník SME a rovnako spravuje ich internetovú stránku. Zvyšných 40% Petit Press a.s. vlastní finančná skupina Penta. Zástupca PSIS Vladimír Rajčák povedal, že sa rozhodli prispieť strane dobrovoľne a po vlastnom uvážení. Hlavným dôvodom mala byť jej jasná orientácia na Európsku Úniu.

Ďalší dar, tentokrát vo výške 20-tisíc eur, prišiel od občianskeho združenia V mojom mene, ktoré zakladal sám Miroslav Beblavý v roku 2016. Združenie pritom sídli v Beblavého  obývačke.

Zákon však hovorí, že strana nemôže prijímať peniaze od občianskych združení, nadácií alebo neziskových spoločností. Dar bol napokon na druhý deň vrátený.

Treba podotknúť, že združenie pri svojom vzniku vyhlásilo, že nie je žiadnou skrytou formou politickej strany ale združenie s konkrétnymi verejnoprospešnými cieľmi. Čo sa týka svojej činnosti, jediná dokázateľná aktivita bola dobročinná zbierka na nové lôžka pre rodičov v nemocnici. Vyzbieralo sa vtedy 2544 eur.

Napokon je tu spoločnosť Anglická škola s.r.o., ktorú vlastní poslankyňa Simona Petrík. Tá poskytla strane dar vo výške 10-tisíc eur. Je však na mieste otázka, ako bola táto spoločnosť schopná darovať taký obnos peňazí na kampaň strany Spolu, keďže bola podľa účtovnej závierky z roku 2018 v strate 9 281 eur a zároveň mala v apríli tohto roku daňový nedoplatok 962 eur. Spoločne minula koalícia PS/Spolu na kampaň v eurovoľbách 380-tisíc eur.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...