Tichá vojna medzi SaS a Progresívnym Slovenskom

 » Tichá vojna medzi SaS a Progresívnym Slovenskom

Na slovenskú politickú scénu prichádza nová politická platforma, ktorú si založil dosluhujúci prezident Andrej Kiska a spolu s ňou sa pravdepodobne zmení aj celková situácia a rozloženie voličov. Hnutie Progresívne Slovensko, ktoré prechádza zmenou vedenia sa zase do eurovolieb spája so stranu Spolu pod vedením Miroslava Beblavého a s nástupom Michala Trubana na miesto šéfa progresívcov sa majú na pozore v SaS, ktorým by PS mohlo ukrojiť časť liberálnych voličov.

Dôkazom toho, že saskári sa s progresívcami nemajú priveľmi v láske je meniaca sa rétorika voči tomuto hnutiu. Ešte pred samotným vznikom Progresívneho Slovenska v roku 2017 Richard Sulík tvrdil, že progresívci nie sú pre SaS žiadnou konkurenciou. To sa však za dva roky výrazne zmenilo, rovnako ako rétorika saskárov.

Začiatkom minulého roka Sulík dokonca označil progresívcov za ľavičiarov a zo spolupráce, o ktorej chcelo PS s SaS ešte vlani rokovať, nakoniec nič nebolo.

Po dvoch rokoch intenzívnej mediálnej kampane a odchode Martina Poliačika z SaS do PS sa však situácia mení a progresívcom navyše rastú volebné preferencie. Kým ešte vlani nedosahovali preferencie PS ani dve percentá, dnes sa koalícia strán Progresívne Slovensko a SPOLU pohybuje v prieskumoch na úrovni 9 percent a nie je žiadnym tajomstvom, že časť voličov „ukradla“ práve saskárom.

Ako to vidí Galko

Po prezidentských voľbách, ktoré vyhrala členka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, oznámil dosluhujúci prezident Andrej Kiska vznik vlastnej strany, aj keď v minulosti tvrdil, že do parlamentnej politiky nepôjde.

Na politickej scéne je tak ďalší subjekt, ktorý sa bude s ostatnými opozičnými zoskupeniami deliť o hlasy voličov a situáciu s istou dávkou humoru komentoval začiatkom apríla podpredseda SaS Ľubomír Galko.

V Národnej rade odchytil Galka novinár časopisu .týždeň Eugen Korda a nahral jeho krátku a možno tak trochu prekvapivú odpoveď na to, ako teraz bude vyzerať situácia v slovenských médiách a politike.

„Denník N bude tlačiť Progresívne Slovensko, denník SME bude tlačiť SPOLU – Občianska demokracia, vy v .týždni budete tlačiť stranu pána Kisku a potom to treba dať dohromady a SaS bude mať dobrého koaličného partnera,“ vraví Galko v krátkom videu, ktoré sa objavilo na sociálnej sieti.

Aj podľa kuloárnych informácií z prostredia strany pritom poslanci SaS nie sú z víťazstva Čaputovej, ktoré ženie vietor do plachiet PS, vôbec nadšení. Koniec koncov, voľby do parlamentu sú už na budúci rok.

Galko sa snažil slová následne veľmi diplomaticky dovysvetliť na svojom facebookovom profile. „Keď som videl, s akým nadšením a s akými mexickými vlnami chŕlili niektorí novinári články o nových troch politických stranách a s akým oduševnením sa nás v parlamente všetkých pýtali, že pánabeka, čo s tým teraz urobíme, neodpustil som si ich trocha podpichnúť. … A teraz vážne. Novým stranám tak trocha aj držím palce, lebo sa SaS rysuje dobrý koaličný partner, ale ešte ich aj ich lídrov čaká dlhá cesta. Ale ak budú niektorí novinári v tých mexických vlnách ulietavať aj v budúcnosti, upozorním na to,“ píše podpredseda SaS.

Čaputová saskárom radosť nerobí

V jednej z posledných mediálnych debát pred druhým kolom volieb prezidenta vytiahol Maroš Šefčovič na Zuzanu Čaputovú kauzu Sasanka z roku 2012, ktorá sa týkala dávnejších kontaktov predsedu SaS Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom. Kočner v súčasnosti čelí obvineniam z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka.

Šefčovič doslova povedal, že „jediný politik, ktorý chodil na raňajky s Kočnerom a dohadoval s ním, kto bude generálnym prokurátorom, je pán Sulík“. Narážal tým zrejme na fakt, že Sulík bol medzi politikmi, ktorí Čaputovej vyjadrili podporu. Navyše sa v jej prospech vzdal kandidatúry práve kandidát SaS Robert Mistrík, aby nedošlo k rozdrobeniu voličskej základne.

Nezdá sa však, že by Čaputová ostala saskárom vďačná za ich podporu. „Vyjadril mi podporu, ja som o ňu nežiadala,“ odpovedala novozvolená prezidentka v debate pred druhým kolom volieb na narážku svojho protikandidáta.

Akékoľvek spájanie s Richardom Sulíkom Čaputová odmietla a označila to za čosi „z ríše snov“ a otvorene priznala, že Progresívne Slovensko, ktorého je súčasťou, sa o voličov bije práve s SaS. Nie je teda jasné, či po budúcoročných voľbách bude reálna spolupráca medzi saskármi a progresívcami.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...