Poslanci dali Procházkovi zelenú. Ústavný súd však istý nemá

Radoslav Procházka (Zdroj: SITA)

Poslanci Národnej rady SR ani na štvrtý pokus nezvolili všetkých zvyšných kandidátov, z ktorých by prezidentka Zuzana Čaputová mohla menovať chýbajúcich šiestich sudcov Ústavného súdu.  Parlament zvolil len jediného kandidáta na ústavného sudcu a tým je bývalý predseda a zakladateľ strany Sieť Radoslav Procházka.

Procházka po odchode z politiky neúspešne kandidoval na post sudcu na európskom súdnom dvore a z povedomia médií zmizol podobne ako jeho strana Sieť, ktorá bola po voľbách v roku 2016 súčasťou terajšej vládnej koalície. 

Za Procházku ako sudcu ústavného súdu hlasovalo 74 poslancov. Zvyšných kandidátov, ktorých prezidentka požaduje, aby zvolila chýbajúcich sudcov ústavného súdu parlament nezvolil. Opakovaná voľba ďalších adeptov bude v utorok 17. júna. 

Vo februári tohto roka sa na Ústavnom súde uvoľnilo deväť kresiel a poslanci Národnej rady SR mali  zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, teda 18, z ktorých mal prezident vymenovať deviatich nových ústavných sudcov. Doteraz však parlament vybral v štyroch hlasovaniach iba 13 kandidátov, z ktorých exprezident Kiska už vymenoval troch, aby mohlo zasadať aspoň sedemčlenné plénum ÚS. 

Trinástym kandidátom na funkciu ústavného sudcu sa stal Radoslav Procházka. To však neznamená, že sa ním aj stane. 

O tom, kto nakoniec zasadne na uvoľnené kreslá ústavných sudcov rozhodne novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá však požaduje, aby jej Národná rada predložila kompletný zoznam zvyšných kandidátov. Až potom sa chce prezidentka rozhodnúť, koho z nich vymenuje do funkcie. 

Ústavný súd SR má v súčasnosti len sedem z trinástich sudcov. Expremiér a predseda koaličnej strany Smer Robert Fico varoval pred prípadnými hroziacimi žalobami v prípade, že by Čaputová nevymenovala sudcov zo súčasných kandidátov. Čaputová sa chce pri menovaní sudcov ÚS riadiť ústavou. 

V prezidentskom paláci je po zvolení Radoslava Procházku momentálne 10 mien schválených parlamentom, ktoré ašpirujú na post šiestich chýbajúcich ústavných sudcov. Poslanci národnej rady tak musia zvoliť ešte dvoch kandidátov.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...