Sprostosť roka? Americká politička hovorí, že USA majú „koncentračné tábory“ pre migrantov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Socialistická americká politička a poslankyňa Demokratickej strany Alexandra Ocasio-Cortezová charakterizovala zádržné centrá pre imigrantov nachádzajúce sa na juhu Spojených štátov ako „koncentračné tábory“. Keď však prevádzkovala podobné zariadenia Obamova administratíva, hlasná kritika z radov demokratov neprichádzala.

Po obvineniach, že svoje prirovnanie k nacistickým vyhladzovacím kempom preháňa, sa bránila, že toto pomenovanie zariadení nie je žiadnym zveličením, ale naopak, záverom expertnej analýzy.

Reálnu situáciu v táboroch však zhodnotil jeden z najpovolanejších ľudí – Člen Centra pre imigračné štúdie (CIS) a bývalý sudca, ktorého agendou bolo prisťahovalectvo, Art Arthur.

„Na toto som odborníkom, vzhľadom na fakt, že som bol sudcom na zádržnom súde po dobu osem rokov a taktiež som mal právomoc aj nad niekoľkými ďalšími takýmito súdmi,“ ozrejmil svoju odbornosť.

„Prešiel som halou, obedoval som v jedálni s policajtmi, cvičil som v posilňovni. Nevyzeralo to ako nejaký koncentračný tábor,“ pokračoval.

„Účelom zadržiavania prisťahovalcov je zabezpečiť, aby sa jednotlivci skutočne ocitli v riadnom konaní“ povedal sudca s tým, že takéto prirovnanie k nacistickým táborom je „urážlivé.“

Podľa slov Arthura má zadržiavanie migrantov storočnú oporu v judikatúre a robí systém prehľadnejším. Tí, ktorí majú slabé žiadosti o azyl, nemajú ich vôbec alebo o svojich pohnútkach klamú, ani na územie USA neprídu. Naopak, tí žiadatelia, ktorí majú na nový domov v USA nárok, sa dočkajú zrýchleného procesu.

Pokiaľ by inštitút dočasného zadržiavania azylantov v USA neexistoval, podľa slov Arthura by jednotlivcom nebránilo nič v rozpŕchnutí sa po krajine. „Mali by sme milión ľudí mesačne, ktorí do USA vstúpia ilegálne,“ dokončuje myšlienku odborník.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...