Merkelová sa na Ukrajine viditeľne triasla

Vladimír Zelenkij a Angela Merkelová (Zdroj: SITA)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prijala v Berlíne nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ale počas slávnostnej privítacej ceremónie sa chvíľu výrazne triasla. Na záberoch viacerých médií je vidieť, ako si 64-ročná kancelárka drží ruky a snaží sa triašku zastaviť. Zdravotné problémy však Merkelová poprela.

Po chvíľkovej slabosti počas uvítacej ceremónie sa triašky už neopakovali. Komplikácie pravdepodobne súviseli s mimoriadne vysokými teplotami, ktoré Berlín zasiahli v čase návštevy ukrajinského prezidenta. Merkelová na otázky novinárov o jej zdravotnom stave uviedla, že jej zrejme chýbali tekutiny. 

„Vypila som medzitým tri poháre vody a je jasné, že to bolo práve kvôli tomu (nedostatku tekutín) a už mi je oveľa lepšie,“ zdôvodnila kancelárka. V rozhovore pre Focus Online doktor Jakob Berger vylúčil, že by bola triaška spôsobená parkinsonovou chorobou. 

Ukrajinský prezident po krátkej zdravotnej epizóde povedal, že celý čas stál vedľa Merkelovej a bol jej v prípade potreby pripravený pomôcť. „Verte mi bola v úplnom bezpečí,“ povedal Zelenskij. 

Rusko, NATO a EÚ 

Menšie zdravotné komplikácie kancelárky spôsobené podľa lekárov vysokými teplotami a nedostatkom tekutín v médiách miestami spočiatku zatienili obsah samotnej oficiálnej návštevy ukrajinskej hlavy štátu v Berlíne. 

Merkelová a Zelenskij sa zhodli na pokračovaní sankcií voči Rusku, a to až do chvíle kým sa neskončia boje proti proruským separatistom na východe Ukrajiny a kým Moskva nevráti Ukrajine Krymský polostrov anektovaný v roku 2014.  

„Ak v tomto smere nenastane posun, sankcie nemôžu byť zrušené a sankcie spojené s Krymom môžu byť stiahnuté len vtedy, ak sa Krym vráti Ukrajine,“ povedala nemecká kancelárka. 

Zelenskij v rozhovore pre najčítanejší nemecký denník Bild k veci uviedol, že medzinárodné  sankcie proti Rusku sú podľa neho jedinou cestou ako oslobodiť separatistami okupované regióny, obnoviť územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny. V hre je podľa ukrajinského prezidenta aj rozšírenie sankcií. „Ak toto nepomôže, tak mechanizmus (sankcií) musí byť rozšírený,“ dodal Zelenskij. 

Ukrajinský prezident v Berlíne vyhlásil, že dotiahne Ukrajinu k prístupovým rokovaniam o vstupe do Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie (NATO).

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Pri nálete v Idlibe zomrelo 33 tureckých vojakov

Najmenej 33 tureckých vojakov zomrelo vo štvrtok pri nálete sýrskych vládnych síl v severozápadnej Sýrii. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na guvernéra tureckej provincie Hatay Rahmiho Dogana. Mnoho ďalších ľudí utrpelo pri leteckom útoku..