Moslimský líder odkazuje Španielom: Vyhnali ste nás, ospravedlňte sa

Vlajka Španielska (Zdroj: Pixabay.com)

Ešte v marci prišiel nový prezident Mexika Andres Manuel Lopez Abrader s požiadavkou, aby sa španielsky kráľ Filip VI a pápež František ospravedlnili za násilné obsadenie mexického územia španielskymi konkvistádormi (dobyvateľmi). Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell túto požiadavku označil za zvláštnu, keďže ide o udalosti spred 500 rokov. Napriek tomu dnes podobné ospravedlnenie žiadajú už aj niektorí španielski moslimovia.

Pyrenejský polostrov a konkrétne bohaté územie dnešného Španielska nebolo vždy krásnou dovolenkovou destináciou. V histórii bolo dejiskom krutých bojov medzi civilizáciami a sedem storočí bolo jedným z islamských emirátov a neskôr kalifátov.

Islamské vojská vtrhli na španielske územia v roku 711 a moslimovia vládli na tomto území až do roku 1492, keď došlo k ich porážke a oslobodeniu Granady. Práve za túto porážku dnes požaduje ospravedlnenie vodca moslimskej komunity v mešite Ishbilia v Seville.

Prezident moslimskej komunity spomínanej sevillskej mešity Yihad Sarasua na sociálnej sieti zverejnil otvorený list adresovaný španielskemu kráľovi Filipovi VI. V texte požaduje uznanie a ospravedlnenie za to, že kresťanskí vládcovia podľa neho plienili, vraždili a ničili všetko moslimské na Pyrenejskom polostrove, čo viedlo k pádu Granady.

Yihad Sarasua ďalej píše o neustálom prenasledovaní moslimov zo strany kresťanov a pripomína milióny mŕtvych, ktorí padli v bojoch. Súčasný kráľ by sa preto podľa neho mal ospravedlniť súčasnej moslimskej komunite a tým prejaviť rešpekt k moslimom žijúcim dnes na území Španielska. Táto žiadosť zostala bez odpovede.

Faktom je, že Pyrenejský polostrov pod moslimskou vládou bol v rannom stredoveku jedným z najvyspelejších regiónov Európy. Rovnako je však pravdou aj to, že európski kresťania na územiach vtedajších islamských emirátov boli tvrdo prenasledovaní a platilo to aj o Pyrenejskom polostrove. Za praktikovanie kresťanstva či kritiku islamu alebo proroka Mohameda hrozili podľa islamu tresty smrti, čo dokazujú viaceré historické texty. V 9. storočí boli napríklad kresťania v Cordobe nútení platiť oveľa vyššie dane ako moslimské obyvateľstvo. 

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..