Dlho sme čakať nemuseli… Je tu prvý konflikt Čaputovej s Ficom

Robert Fico (Zdroj: SITA)

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová čelí vážnemu rozhodnutiu hneď prvý týždeň po nástupe do funkcie. Ide o menovanie nových sudcov Ústavného súdu, ktorých momentálne stále chýba šesť z trinástich a parlament stále nezvolil dostatočný počet kandidátov. Podľa predsedu strany Smer Robert Fica si musí Čaputová vybrať zo zatiaľ zvolených kandidátov. Prezidentka však chce kompletný zoznam adeptov na ústavných sudcov. 

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vypršal mandát ešte vo februári tohto roka a Andrej Kiska vymenoval troch nových, aby mohlo vôbec zasadať aspoň sedemčlenné plénum Ústavného súdu (ÚS). Stále však chýba šesť ústavných sudcov. 

Ani po tri razy opakovanej voľbe kandidátov na nových členov ÚS sa poslancom NR SR nepodarilo zvoliť ich dostatočný počet, teda 18, z ktorých by si už nová prezidentka vybrala. Parlament doposiaľ zvolil dvanásť kandidátov a z tých už Kiska vymenoval troch. Mená zvyšných deviatich kandidátov čakajú na schválenie v prezidentskom paláci.

Zuzana Čaputová však v tejto veci ešte pred nástupom do funkcie prezidentky uviedla, že nových ústavných sudcov vymenuje až vtedy, keď dostane kompletný zoznam schválený parlamentom. O tom by mohli poslanci národnej rady hlasovať už na prvej schôdzi po nástupe Čaputovej do funkcie. Nie je však jasné, či sa parlament dokáže dohodnúť na voľbe ďalších šiestich kandidátov. 

Fico verzus Čaputová

Expremiér Fico (Smer-SD) trvá na tom, aby Čaputová vymenovala troch sudcov ÚS z tých kandidátov, ktorých už parlament schválil. Kým tak prezidentka neurobí, nemajú poslanci podľa šéfa Smeru dôvod voliť nových. 

Ak by prezidentka nevymenovala nových ústavných sudcov z deviatich kandidátov, ktorých má momentálne k dispozícii, vytvorila by tak podľa Fica „riziko rôznych žalôb na princípe diskriminácie, čo by mohlo spôsobiť obrovské ťažkosti na Ústavnom súde“. 

Fico svoje tvrdenie opiera o vyhlásenie Ústavného súdu, ktorý konštatoval, že zo strany dnes už bývalého prezidenta Andreja Kisku došlo počas výkonu funkcie k porušeniu ústavných práv niektorých kandidátov na členov ÚS. 

Čo na to najvyšší ústavní činitelia

Po výzve od expremiéra sa prezidentka stretla s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD) aj predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom. Premiér privítal návrh na obnovenie deklarácie troch najvyšších ústavných činiteľov a Čaputová po stretnutí s šéfom parlamentu uviedla, že by bola rada, keby sa zachovali pravidelné stretnutia medzi ňou, premiérom a predsedom NR SR. 

Prezidentka ubezpečila, že sa bude pri voľbe ústavných sudcov držať ústavy a ústavnej tradície. Dodala, že nevidí dôvod na diskrimináciu niektorých kandidátov, o ktorej hovoril Robert Fico. Čaputová vyzvala poslancov, aby zvyšných šiestich kandidátov na ústavných sudcov zvolili na najbližšom zasadnutí parlamentu. 

Predseda parlamentu a líder národniarov Andrej Danko (SNS) po stretnutí s prezidentkou uviedol, že sa bude snažiť presvedčiť partnerov v koalícii, aby nakoniec zvolili nových kandidátov na členov ÚS. 

V rovnakom duchu sa vyjadril aj premiér. Uviedol, že bude hovoriť s poslancami aj predsedom Smeru, ale dodal, že voľba kandidátov na ústavných sudcov je nakoniec v rukách poslancov. „Bude to rozhodnutie poslaneckého klubu, nemám na to, to zmeniť, keď sa rozhodnú,“ povedal Pellegrini. 

Premiér nechce ani špekulovať o prípadnej paralýze Ústavného súdu SR v prípade, že by v tomto spore neustúpil Smer ani prezidentka.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...