Logo Dennika

Bosna prijme teroristov z Islamského štátu, no postaví ich pred súd

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Bosna oznámila, že prijme svojich občanov, ktorí boli zajatí, keď bojovali pre teroristickú organizáciu Islamský štát, pričom po návrate domov ich bude čakať súdny proces.

V táboroch v Sýrii je približne 260 občanov Bosny. Z nich je približne 100 mužov a 160 žien a detí, povedal v pondelok bosniansky minister vnútra Dragan Mektič. Vyhlásil však, že Bosna prijme iba tých, u ktorých sa občianstvo potvrdí. Dodal, že na to použijú aj testy DNA.

Bosna zaviedla zákon, na základe ktorého jej občanom bojujúcim v zahraničných konfliktoch alebo verbujúcim iných hrozí väzenie do 10 rokov.

Minister vnútra poznamenal, že so ženami, ktoré varili alebo upratovali pre organizáciu Islamský štát, sa bude zaobchádzať ako s „aktívnymi členmi“, presne ako s mužmi, ktorí sa zúčastnili na bojoch.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...