Liberáli z Progresívneho Slovenska (PS) urobili veľký krok a dva roky od založenia hnutia menia jeho vedenie. Po víťazstve Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách a oznámení dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, že zakladá stranu, sa Ivan Štefunko vzdal predsedníckej stoličky v hnutí, ktoré založil. Jediným kandidátom na predsedu PS sa následne stal Michal Truban, manažér spoločnosti Eset.
V jednom z povolebných rozhovorov Štefunko priznal, že aj založenie Kiskovej strany patrí k dôvodom, pre ktoré sa rozhodol opätovne nekandidovať na post predsedu PS. Na májovom sneme hnutia sa tak má o funkciu šéfa progresívcov uchádzať zatiaľ iba jediný záujemca o túto funkciu, ktorým je spomínaný Michal Truban.
Truban bol jednou z ústredných postáv hnutia od jeho založenia. Jeho zmýšľanie je pravicovo-liberálne, čo nie úplne korešponduje s tak trochu ľavicovými myšlienkami, s ktorými ešte vlani koketoval Štefunko. Zakladateľ Progresívneho Slovenska je totiž bývalým členom združenia Mladá demokratická ľavica a neskôr pôsobil aj v SDĽ, z ktorej vzišiel aj Robert Fico.
Štefunko sa narodil v Poprade, ale časť detstva prežil v Alžírsku, kde jeho otec pracoval na stavbách a neskôr počas Pražskej jari vstúpil do komunistickej strany. Po návrate na Slovensko vyštudoval Ivan Štefunko gymnázium a politológiu v Banskej Bystrici. Dva roky navštevoval Inštitút politických štúdií v Paríži.
Zmena politického názoru
Politicky aktívny bol už ako mladý a od začiatku inklinoval k ľavicovej politike. Po škole vstúpil do združenia Mladá demokratická ľavica, ktoré podporovalo dnes už neexistujúcu Stranu demokratickej ľavice (SDĽ).
Štefunko neskôr vstúpil do SDĽ a stal sa jej zahraničným tajomníkom. Dostal sa tak do kontaktu so sociálnymi demokratmi zo zahraničia, čo formovalo jeho politický názor.
V roku 2003 Mladá demokratická ľavica zanikla a o rok neskôr čakal rovnaký osud aj SDĽ, z ktorej ešte v roku 1999 odišiel Robert Fico a založil si Smer-SD. Štefunko však pokračoval v Sociálnodemokratickej alternatíve (SDA) Milana Ftáčnika. Aj tá však zanikla zlúčením so Smerom, a to v tom istom roku ako SDĽ.
Štefunko ako volič aj kritik Smeru
Po roku 2003 Štefunko presedlal na podnikateľskú kariéru a založil si informačný portál EurActiv.sk. Práve ako podnikateľ sa podľa jeho vlastných slov politicky posunul „od sociálnej demokracie k sociálnemu liberalizmu“.
Štefunko sa netajil tým, že v roku 2006 volil Smer, čo v jednom z nedávnych rozhovorov odôvodňuje tým, že Slovensko malo vtedy za sebou druhú vládu Mikuláša Dzurindu, ktorá podľa neho „konala veľmi nesociálne“. Už v roku 2009 však Štefunko stranu Roberta Fica otvorene kritizoval.
Po dvoch rokoch na čele hnutia Progresívne Slovensko sa Štefunko rozhodol, že na májovom sneme už znova nebude kandidovať na predsedu a nahradí ho doterajší podpredseda PS Michal Truban. Jeho názory však už nie sú také ľavicovo-liberálne, ako tie Štefunkove a dá sa očakávať, že hnutie sa s novým vedením posunie viac do pravej časti politického spektra.
— Tím Denník S