Logo Dennika

V bohatom arabskom Kuvajte predávali na sociálnej sieti otrokyne

Šokujúci príklad moderného otroctva sa podarilo tento týždeň odhaliť britskej mediálnej spoločnosti BBC. Jej investigatívni novinári zverejnili reportáž o trhu so ženskými otrokyňami, ktorý sa vo veľkom uskutočňoval prostredníctvom najpoužívanejších stránok a aplikácií, vrátane Instagramu či Apple Store. Na informácie už zareagovala vláda Kuvajtu, kde sieť týchto „obchodníkov“ sídli, a začala ich stíhať. Z Instagramu a z iných sietí už zmizla väčšina stránok, ktoré novinári vypátrali, nie však všetky.

Právnici oslovení BBC navyše upozorňujú, že zodpovednosť by nemala byť vyvodená len voči páchateľom takéhoto nelegálneho obchodovania s ľuďmi, ale aj voči samotným sociálnym sieťam, ktoré v tomto prípade absolútne zlyhali pri kontrole svojho obsahu.

Najväčšia z takýchto sietí, ktoré vypátrali novinári BBC, úplne otvorene ponúkala ženy pod hashtagom „slúžky na predaj“. V „ponuke“ mala vyše tisíc žien, rozdelených podľa krajín pôvodu, pričom „kúpiť“ sa dali za sumu niekoľko tisíc dolárov.

BBC pripomína, že v Kuvajte ide o veľmi rozšírenú prax – slúžku v domácnosti má až 90 percent rodín.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...