Logo Dennika

Sudánec v Británii dostal za teror doživotie. Podľa súdu chcel zabiť toľko ľudí, koľko sa len dá

Salih Khater, skica z pojednávania (Zdroj: SITA)


Tridsaťročný Brit sudánskeho pôvodu, ktorý v auguste útočil autom pred budovou britského parlamentu, dostal trest doživotného väzenia. Podľa súdu chcel muž zabiť čo najviac ľudí. Tri osoby pri jeho útoku utrpeli zranenia.

Ako v pondelok rozhodol londýnsky súd, vo väzení musí stráviť bez možnosti prepustenia najmenej 15 rokov.

Salih Khater, ktorý žil v Birminghame, pracoval ako manažér obchodu a študoval na sudánskej Univerzite vedy a techniky, 14. augusta v čase rannej dopravnej špičky na striebornom Forde Fiesta zrazil niekoľko cyklistov a chodcov a následne nabúral do bezpečnostných zábran pred parlamentom.

Traja ľudia pri jeho vyčíňaní utrpeli zranenia. Podľa pondelňajšieho rozsudku bolo „nepochybne jeho úmyslom zabiť toľko ľudí, koľko sa len dá, a týmto spôsobom šíriť strach a teror“.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...