Logo Dennika

Kurdi sa dohodli s Rusmi a Asadom. Chcú zastaviť inváziu Turecka

Kurdskí bojovníci (Zdroj: SITA)

Cieľom Kurdov a sýrskej vlády je zastaviť tureckú ofenzívu.

Sýrski Kurdi v nedeľu oznámili, že budú spolupracovať s vládnou armádou a Ruskom s cieľom zastaviť tureckú ofenzívu na severe krajiny. Informovali o tom kurdskí predstavitelia. Tento zásadný obrat znamená nasadenie vládnych síl po boku kurdských bojovníkov na tureckom pohraničí.

Prichádza len niekoľko hodín po tom, čo americký minister obrany Mark Esper uviedol, že sever Sýrie opustia všetci americkí vojaci. Dôvodom je nebezpečenstvo aktuálnych tureckých útokov. Kurdi považujú odchod amerických spojencov za zradu.

Po stiahnutí sa Američanov Kurdom neostáva veľa možností a očakávalo sa preto, že sa obrátia so žiadosťou o pomoc na vládu v Damasku a jej ruského spojenca. Návrat síl prezidenta Baššára al-Asada na sever Sýrie, kde si Kurdi zriadili autonómiu, by predstavoval významný posun v rámci sýrskej občianskej vojny a upevnil al-Asadovu kontrolu nad rozvrátenou krajinou.

— SITA, Denník S

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...