Pellegrini sa zbavuje zodpovednosti za chod justície. Nie veľmi úspešne

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Predseda vlády sa v uplynulých dňoch minimálne dvakrát rázne ohradil voči jestvujúcim vzťahom v súdnictve. Jeho slovám však namiesto pokory dominovala snaha vyviniť sa. Až by si jeden naivný pomyslel, že architektom systému našich ľudí v talári nie je predovšetkým jeho materská strana.

Prvá spŕška kritiky nastala už pred týždňom v relácii Sobotné dialógy RTVS. Jeden z najsilnejších mužov vládnej strany sa v nej posťažoval na zlyhávajúce samoregulačné mechanizmy či na skutočnosť, že o talár prišlo dovedna iba minimum závadových sudcov. Ťažiskom však bola osoba Moniky Jankovskej v postavení „čiernej ovce“.

Druhýkrát po očiste v súdnictve volal iba včera, po vymenovaní nových ústavných sudcov. „Vítam slová pani prezidentky, pretože je dôležité, aby v súdnom systéme neboli ľudia, ktorí zneužívajú svoje právomoci a konajú v prospech niekoho iného a nie podľa zákonov a predpisov. Ak sú potrebné zmeny zákonov k tomu, aby sa obdobné situácia neopakovali, poďme na tom pracovať,“ nechal sa počuť Pellegrini a opäť pripomenul problém existencie čiernych oviec.

Situácii sa podrobne venovalo hneď niekoľko médií, no to, na čo treba upriamiť pozornosť predovšetkým, je existencia príčinného vzťahu medzi atmosférou na súdoch (zosobnenou práve v Monike Jankovskej) a politikou vládnej strany.

Na post štátnej tajomníčky ju v roku 2012 totiž prepašoval práve Smer, na jeho kandidátke sama figurovala, do Súdnej rady ju chcel dotlačiť smerácky poslanec Madej a za človeka na správnom mieste ju považoval aj Fico.

A to všetko s vedomím, že Jankovskú sprevádzajú obvinenia z korupčného správania v prospech mafiánskej skupiny Čongrádyovcov, informácie o vzatí úplatku od trenčianskeho podnikateľa Ondreja Janíčka či aj také signifikantné kauzy ako nosenie 20-tisícového kožuchu z činčily.

Pellegriniho kritika justície vo svetle týchto informácii naozaj neprekryje očividnú skutočnosť, že množstvo ľudí, ktorí do justície priniesli problémy, sedí na svojich miestach aj vďaka politike Smeru.

Vláda je zodpovedná nie len za svojich nominantov, ale aj za celkovú atmosféru v krajine, preto Pellegrinimu naozaj nepomôže póza v ktorej sa tvári, že Jankovská a spol. vlastne len tak plávajú okolo.

— Tomáš Dugovič

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...