Logo Dennika

Streľba pri synagóge v Halle bola antisemitský útok

Útočník svoj čin zjavne filmoval na kameru pripevnenú na helme.

Streľba v meste Halle na východe Nemecka, ktorá si vyžiadala dve obete, bola antisemitským útokom a podľa prokurátorov mohla mať krajne pravicový motív. Oznámil to nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Ten zároveň potvrdil, že „ťažko ozbrojený páchateľ“ sa snažil v stredu násilím dostať do synagógy, a to práve na najväčší židovský sviatok Jom Kippur (Deň zmierenia).

Strely vypálil pri synagóge a blízkom obchode s kebabom, pričom zabil dvoch ľudí. Polícia uviedla, že v súvislosti s prípadom zatkla jednu osobu. Magazín Der Spiegel bez udania zdrojov informoval, že podozrivý páchateľ má 27 rokov a pochádza zo Sasko-Anhaltska, kde sa nachádza aj Halle. Vyšetrovatelia uviedli, že majú aj video a útočník svoj čin zjavne filmoval na kameru pripevnenú na helme.

Polícia po streľbe obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von. Medzičasom však oznámila, že žiadne „akútne“ nebezpečenstvo už nehrozí.

Česká polícia po streľbe v Halle oznámila, že sprísňuje bezpečnostné opatrenia v krajine, pričom sa zameriava na synagógy a ďalšie židovské budovy a objekty, pražské letisko a hranice.

Ďalšiu streľbu hlásili v stredu aj z Landsbergu, asi 15 kilometrov od Halle, podrobnosti však nie sú známe. Či obe streľby spolu súvisia, nie je jasné.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...