Logo Dennika

Trump vyzval Čínu, aby vyšetrovala Bidenovcov

Donald Trump (Zdroj: SITA)

Dôkazy o Bidenovom previnení Trump nemá.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok verejne povzbudil Čínu, aby vyšetrovala bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Šéf Bieleho domu pritom čelí snahám o impeachment v súvislosti s telefonátom s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého žiadal o to isté. „Čína by mala začať vyšetrovať Bidenovcov,“ povedal Trump s tým, že o to ešte nepožiadal čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ale je to niečo, o čom by mali porozmýšľať.

Svoje vyjadrenie spred Bieleho domu neskôr Trump podporil ešte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Ako prezident Spojených štátov mám absolútne právo, možno dokonca povinnosť, vyšetrovať korupciu, a to zahŕňa aj žiadanie alebo navrhovanie druhým krajinám, aby nám pomohli,“ napísal.

Na Trumpovu obranu vystúpil aj jeho viceprezident Mike Pence, podľa ktorého majú Američania právo vedieť o zločinoch, o ktorých prezident hovorí. Ako pripomína agentúra AP, dôkazy o Bidenovom previnení však Trump nemá.

Predseda Bidenovej kampane na margo Trumpových vyjadrení povedal, že len dokazujú, že sa mu bojí čeliť v budúcoročných prezidentských voľbách. Biden je favoritom na možného demokratického protikandidáta Trumpa.

Predseda výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby Adam Schiff, ktorý má vedúcu úlohu v úsilí o impeachment, sa zase vyjadril, že Trumpove komentáre naznačujú, že „má pocit, že môže robiť čokoľvek beztrestne“.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...