Logo Dennika

Škandál v Británii. Na konferencii proti rasizmu nemohli klásť otázky belosi

Edinburgh (Zdroj: Škótsko)

Univerzita v Edinburgu si vyslúžila vlnu kritiky za to, že zastrešila podujatie, ktorého organizátori zakázali belochom, aby sa na panelovej diskusii pýtali akékoľvek otázky. Ide pritom o akciu proti rasizmu, ktorú usporadúva skupina s názvom Resisting Whiteness, teda „Odolávanie belosti“. Tá sa označuje za organizáciu pre queer a trans ľudí tmavej pleti (QTPOC). O téme píše britský denník the Telegraph.

Na podujatí mali byť vytvorené dve takzvané „bezpečné zóny“ (safe space), do ktorých nemali belosi ani len prístup. Tieto zóny sú určené pre osoby, ktoré by sa cítili nepríjemne, keby sa ich niekto pýtal otázky „na telo“.

Cieľom akcie pod záštitou Edinburskej Univerzity je zdôrazniť názory ľudí inej ako bielej pleti. „Preto nebudeme dávať mikrofón bielym ľuďom počas kladenia otázok. Nie preto, že si myslíme, že by bieli ľudia nemali do diskusie čo ponúknuť, ale preto, že chceme zdôrazniť názory ľudí tmavej pleti. Ak ste belosi, tak prosím adresujte svoje otázky členom komisie alebo našim rečníkom po skončení panelovej diskusie,“ vyzvali organizátori podujatia.

Podľa aktivistky Jane McCollovej, ktorá bojuje proti prejavom rasizmu vo Veľkej Británii, je konferencia organizovaná skupinou Resisting Whiteness „očividne rasistická“.

„Vracia to boj o rovnoprávnosť a férovosť o desaťročia dozadu, a to iba kvôli jednej akcii maličkej skupinky extrémistov, ktorú zvrátená logika viedla k tomu, aby znevažovala bielych ľudí len preto, akej farby je ich pokožka. Predstavte si, že by sa to volalo „Odolávanie čiernote“ a že by ľuďom inej ako svetlej pleti povedali, že nesmú klásť otázky, alebo, že nemajú prístup do nejakej miestnosti len preto, že nemajú „správnu“ farbu pleti,“ uviedla McCollová pre denník the Telegraph.

Hovorca univerzity v reakcii uviedol, že riešenie otázok rasizmu bolo dôležitou súčasťou debaty a dodal, že akcia dávala veľký dôraz na rovnoprávnosť. „Univerzita sa stretla s organizátormi podujatia, aby sa ubezpečila, že akcia prebehne v súlade s jej hodnotami. Vyjadrili sme naše obavy z určitých aspektov podujatia a organizátori v reakcii prehodnocujú zriadenie bezpečných zón,“ uviedol hovorca.

— Tomáš Pilz

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...