Logo Dennika

Prezliekol sa za Aladina. Kanadský premiér čelí kritike za „rasistický“ mejkap

Kanadský premiér Justin Trudeau čelí vlne kritiky za to, že mal v minulosti počas večierka tmavý mejkap. Fotografiu z maškarnej párty z roku 2001 na súkromnej škole, na ktorej je predseda kanadskej vlády oblečený ako Aladin a tvár a ruky má pokryté tmavým mejkapom, zverejnil magazín Time. Trudeau sa už za to verejne ospravedlnil, pričom povedal, že to „hlboko ľutuje“ a „mal vedieť lepšie“.

Fotografia pochádza z ročenky West Point Grey Academy vo Vancouveri, kde Trudeau kedysi učil. Premiér novinárom vysvetlil, že bol prezlečený za Aladina, pretože témou večierka boli Arabské noci. Ako však uznal, snímka je rasistická a on „to nemal urobiť“. Keď sa novinári Trudeaua spýtali, či mal ešte niekedy v minulosti takýto mejkap, vysvetlil, že sa tak stalo raz počas vystúpenia v talentovej šou na strednej škole. Aj táto fotografia sa už dostala na internet.

Mladý Justin Trudeau na školskom večierku (Zdroj: Twitter)

Rozhorčenie nad Trudeauovou maskou už vyjadrila Národná rada kanadských moslimov, podľa ktorej výkonného riaditeľa Mustafu Farooqa je to „hlboko zarmucujúce“. Nosenie tmavej masky je „trestuhodné a vracia sa k histórii rasizmu a orientalistickej mytológie, čo je neprijateľné,“ uviedol tiež Farooq.

Líder opozičných konzervatívcov Andrew Scheer o fotografii povedal, že bola rasistická už v roku 2001 a je rasistická aj teraz. „To, čo dnes večer Kanaďania videli, je niekto, kto úplne postráda súdnosť a integritu, a niekto, kto nie je schopný vládnuť tejto krajine,“ zhodnotil. Podľa lídra Novej demokratickej strany Jagmeeta Singha je fotografia „znepokojujúca“ a „urážlivá“. Snímku skritizovala aj líderka Strany zelených Elizabeth May.

Fotografia s nevhodnou maskou je pre predsedu vlády, ktorý je známy svojou progresívnou politikou, dosť zaťažujúca. Trudeau sa totiž usiluje o znovuzvolenie do funkcie v nadchádzajúcich voľbách. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že pre neho budú náročným zápasom. Parlamentné voľby sa v Kanade uskutočnia 21. októbra.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...